יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

מעטים הם המקומות בעולם שנחשבים ל"ערים חכמות" במידה רבה יותר בהשוואה לסינגפור. לפני שנתיים תוכננה תוכנית שאפתנית בשם "אומה חכמה", שמטרתה להפוך אותה, את תושביה תושביה ואת הממשל שלה לעבר העידן הדיגיטלי. רשת של סיבים משתרעת כבר לאורכו ולרוחבו של האי, ובזכותה ישנה גישה של אינטרנט מהיר לכל בית ומשרד.

יוזמת ה"אומה החכמה" עשויה לשנות את סינגפור ל"מעבדה חיה", סוג של מגרש משחקים שנועד כדי להציע פתרונות חכמים עבור בעיות עירוניות. חלק מהתכנית היא הקמה של רשת חיישנים הממוקמת לרוחבו של האי. בכירים מקווים כי התכנית תפתור את בעיית צפיפות האוכלוסין של סינגפור.

ד"ר ויויאן באלקרישנן, השר המחזיק בתיק החוץ של סינגפור ומי שאחראי על יוזמת האומה החכמה, אומר שהוא מאמין כי התכנית תשנה את סינגפור. לדבריו, בסינגפור לא רק מדברים על הקמה של אומה חכמה, אלא גם עושים הרבה למימושה. התכנית מתמקדת באזורים שיש להם השפעה על האזרחים. לעת עתה, מופנים משאבים לשיכון, בריאות ותחבורה.

דיור

כאשר אנשים בד"כ חושבים על דיור ציבורי, הם מדמיינים שיכונים עלובים המיועדים לאנשים מהשכבות הכלכליות המוחלשות. בסינגפור 80% מהתושבים גרים בדירות של דיור ציבורי. המאגר הגדול של אנשים הגרים שיכון ציבורי מספק שדה ניסוי שאין דומה לו לרעיונות באשר לאומה חכמה.

באחת מהשכונות החכמות הראשונות הנקראת "יוחואה" אלפי חיישנים הותקנו כדי לפקח על דירות. בשיתוף עם חברות פרטיות, רשויות יכולות למדוד ניצול של אנרגיה, הפקת פסולת ושימוש של מים בזמן אמיתי. האחרון מהווה בעיה עבור סינגפור שחרף העובדה שהיא פוסעת אל עבר חוסר תלות בייבוא במים, בכל זאת היא תלויה בחסדי המים של מלזיה השכנה אליו. כחלק מהפיילוט, ל"יוחואה" יש מערכת חדישה של ניהול אשפה,סוללה של תאים סולריים ומאמצי השבחה של מים.

באמצעות אפליקציות חכמות, החיישנים מספקים לתושבים משובים על "התנהלות ירוקה" בביתם, עוזרים להם להשתמש בפחות מים, חשמל וכן הלאה, ובכך מניעים אותם לקצץ בהוצאות. הממשלה בתורה, מסוגלת לאגור את המידע הזה ולנתחו, ובצורה זאת לשפר את התכנון, עיצוב ותחזוק של נכסי דיור ציבוריים. דפוס זה חוזר על עצמו ביוזמות רבות של "אומות חכמות".

בריאות

אומות רבות בעולם מנסות להתמודד עם הזדקנות האוכלוסייה והעלות הגבוהה הכרוכה בטיפול בה. סינגפור שנחשבת לאומה חכמה מפקחת על בריאותם של הקשישים אצלם באמצעות מערכת מפותחת של חיישנים.

פיילוט נוסף בתחום הרפואה בסינגפור נקרא "רפואה מרחוק", לפיו אדם לא צריך לעזוב את ביתו, או אפילו לראות רופא, על מנת לקבל טיפול רפואי. ניסוי בשם "שיקום מרחוק" התחיל לפני 3 שנים ובא בקרוב לסיומו. מטרתו להציע עבור חולי שבץ אפשרות לשיקום ללא צורך באישפוז בבית חולים. ב"רפואה מרחוק" יש אפשרות  לקבל טיפול במסגרת הביתית והנוחה. בניסוי, יש הדרכה עבור החולים באמצעות תרגילים.כאשר הם בפעילות גופנית, חיישנים ומצלמות מתעדים אותם מרחוק עבור מטפליהם. פעם בשבוע, מתנהלת שיחה פנים מול פנים באמצעות וידיאו קונפרס שבטאבלטים בין החולים לרופאיהם.

"סינגפור הוירטואלית"

כל אחד מהיוזמות שצויינו לעיל יוצרים ביחד פלטפורמה הנקראת "סינגפור הוירטואלית", אשר מהווה פלטפורמה שיתופית בעלת סביבת נתונים עשירה וטכניקות רחבות של הדמיה אשר ישמשו את אזרחי סינגפור, עסקים, גופי ממשל וקהילת המחקר. הפלטפורמה תאפשר לפתח כלים ושירותים אשר יענו על אתגרים חדשים ומורכבים העומדים בפני סינגפור. השנה הזאת פרויקט "סינגפור הוירטואלית" יוצא לדרך! פרויקט זה יציג מידע גאומטרי, גיאו-מרחבי וטופולוגי הנע ממרכיבים שנמצאים בתוך בניין לפרטים קטנים של צמחייה וחיבור של חומרי בניין. הפרויקט מנוהל ע"י העמותה למחקר לאומי, רשות המקרקעין הסינגפורית והרשות לפיתוח טכנולוגיות מידע ותקשור. באמצעות "סינגפור הוירטואלית" אפשר יהיה לראות היכן נזקקים ליותר אוטובוסים, או באילו תחנות עצירה נעשה שימוש פחות תכוף.אם נחשוב על רפואה, למשל, יהיה אפשר לחזות כיצד מחלה יכולה להתפשט. נושא זה קרוב ללבה של סינגפור שצפיפות האוכלוסין בשטחה גבוהה מאוד, והיא פועלת רבות בנושא.

קיימות בעיות של פרטיות וביטחון באשר לפרויקט של אומת העתיד. המסתייגים לה טוענים (ובצדק) שמדיניות זכויות האדם בסינגפור מאוד רופפת,ומצד שני, איכות החיים שם היא גבוהה. נחיה ונראה את ההשלכות של אומת העתיד על אזרחי סינגפור.

הכותב: אילן פילוס, מידען עצמאי. קישור לאתר

אילן פילוס

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: