יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

אזעקה פרסונלית

מדינת ישראל מתמודדת עם מצבי חירום בעתות מלחמה, ולעיתים גם בתנאי מזג האוויר לא שיגרתיים. טכנולוגיה חדשה להתמודדות עם מצבי חירום היא אזעקה מותאמת אישית לכל תושב.

הפצת המידע בשעת חירום מתפתחת. פיקוד העורף מציג פיתוחים וחשיבה על פתרונות חדשים עבור התושבים. 

ביום העיון במאי 2016 אשר עסק בניהול מידע ברשתות חברתיות בשגרה ובמשבר, בהובלתה של ד"ר ענת קלומל בכנס מידע 2016 של "טלדן",  אחד הדברים החשובים שנידונו היה היערכותן של הרשויות לחירום יחד עם נושאים טכנולוגיים.

במושב "הקפטן של הסירה ליד ההגה"  הוזכר שהפצת המידע התפתחה והשתנתה עם השנים ולאורך הדורות. כך לדוגמא אם בעבר התקבלו התרעות ברדיו, הרי שכיום ניתן לקבל אותן בחלק מהמקרים בטלפונים הניידים.

אם בעבר היו אלה הודעות כלליות לגבי אזורים נרחבים דרך הרדיו והטלוויזיה. במלחמת המפרץ  אזורים אחדים בלבד, במלחמת לבנון השנייה כמה עשרות אזורים, ולפני כמה שנים חלוקה למאות אזורי אזעקה, הרי שכעת הכיוון הוא חלוקה מצומצמת הרבה יותר.

לאחרונה פורסם בעיתונות (קישור לכתבה בסוף המאמר) כי פיקוד העורף חשף פיתוח לשיפור ההתרעות לציבור, מעין "התרעה מותאמת אישית" המספקת התרעה בזמן אמת בצורה אישית לתושבים באמצעות "צופר אישי". זאת לאחר שבעבר הציג הפצת התרעות במסרונים אישיים טקסטואליים לטלפונים הניידים האישיים.

למערכות מסוג זה יתרונות בולטים ובהם התרעות ממוקדות ומדויקות יותר, דבר המתאפשר יותר ויותר מסיבות והתפתחויות טכנולוגיות שונות. ובעתיד יתכן ותהא מערכת התרעות עם טקסטים ממוקדים אישית  לקהלי יעד שונים, הודעות שונות על פי מיקומים, שפות וצרכים אישיים ייחודיים.

תכנון של מערכות כאלה צריך להביא בחשבון גם מגבלות כגון: אספקת חשמל,  בעיות תקשורת, קליטה, זמני הפצה וכשלים בהפצה, מיקוד הפצה כך שלא יהיו טעויות, עוצמת הרמקול כך שישמע את זה רק מי שצריך ולא באזורים שבהם אין התרעה בפועל, הגנה מפני מתקפות סייבר ועוד.

החשיבה ופיתוח של מערכת הודעות והתרעות אישית חשובה בעת חירום וחשוב לקדם זאת בשגרה.

עם גידול האוכלוסייה בערים, בעתיד, אפשר שחיבור מערכות כאלה למטה עירוני יסייעו גם לרשות המקומית. ישנם יותר תושבים לנהל בשעת חירום ופיתוחים מסוג זה מקלים על האתגר גם מבחינה זו. כאשר חלק מצורת הבנייה נעשית יותר לגובה על פני שטח קרקע מצומצם וצפיפות האוכלוסין גדלה אזי מערכות מסוג זה יכולות לחסוך התרעות מיותרות לקהל נרחב. כאשר הטכנולוגיה מתפתחת עם דברים כמו "האינטרנט של הדברים", פריטים לבישים ומערכות אחרות הרי שאפשר לרתום פתרונות חדישים ושלא נזדקק להם בעת חירום.

רשות מקומית הפועלת ליצירת עיר חכמה תאתר את הפתרונות הטכנולוגיים המתאימים גם להתמודדות עם מצבי חירום.

 

כתבה לעיון נוסף:  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001146730

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: