יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

עיריית ירושלים פרסמה "קול קורא" להקמת "עמדות חכמות" ברחבי העיר. בניו-יורק ממשיכות להיפרס בימים אלה "עמדות חכמות". מה זה ומה חלק מהיתרונות בהן?

אחד היסודות המוצלחים ל"עיר חכמה" הוא שירות נגיש ומהיר לתושב. עם הטכנולוגיה המתפתחת כל הזמן, אחד האמצעים הניתנים לפריסה בעיר היא "עמדה חכמה". עמדה כזאת יכולה להיות למידע אך גם לשימושים אחרים לטובת התושב או המבקר בעיר.

בארץ אפשר למצוא עמדות מידע חכמות במגוון מקומות. למשל: בשילוט דיגיטלי בתחנות אוטובוסים- המספק מידע מעודכן לגבי הקווים העוברים בתחנה.   בקניונים- לראות את המיקום הנוכחי של מחפש המידע והיכן נמצאות חנויות. בחניונים- כהכוונה דיגיטלית לאזורים הפנויים יותר יחד עם ניווט וציון מספרי המקומות הפנויים ועוד. מדוע לא להרחיב את הפריסה שלהן בערים?

בעיר ניו-יורק החלה פריסה של "עמדות חכמות" המאפשרות כבר עתה בגרסת הבטא שלהן לקבל מידע, להטעין את הטלפון הנייד או הטאבלט,  לרשת את העיר בשירות WIFI חופשי, לחייג לשירותי החירום בארצות-הברית ודברים נוספים. זהו אחד התוצרים מתערוכת "אקספו-ערים חכמות" שנערכה בשנה שעברה בברצלונה.

ברבעון השני של 2016, הוציאה עיריית ירושלים פניה לקבלת רעיונות לעמדות מידע חכמות ברחבי העיר, המיועדות לשרת את התושבים, המבקרים והתיירים בה ויאפשרו להזמין חדרים במלונות, מקומות במסעדות, כרטיסים לאירועי תרבות, לחייג למוקדי חירום ועוד.

עמדות כאלה יכולות לעזור לתושבים ולמבקרים. מבחינה כלכלית ולעיר עצמה עמדות אלה מציגות חדשנות יחד עם סיוע לתושב וגם לעיר. ניתן למשל לשלב בהן פרסומות וקידום המסחר בעיר, מודעות עירוניות לגבי אירועי תרבות, הודעות לתושבים בנוסף לאמצעים אחרים, מפות, אתרי תיירות ועסקים מובילים בעיר בשפות שונות לתיירים, התאמת מידע לסוגי אוכלוסייה ועל-פי האזור בו נפרסת העמדה.  אז מדוע שלא תהיה "עמדה חכמה" גם בעירכם?

"כפי שהטבע צייד אותנו ברגליים כדי ללכת, כך צייד אותנו בחוכמה כדי שנוכל לנהל את חיינו בתבונה" (מישל דה מונטן, הוגה דעות צרפתי)

"קול קורא להקמת עמדות חכמות", עיריית ירושלים, אוחזר: 5 באוגוסט, 2016, מ-

https://www.jerusalem.muni.il/Municipality/kol/Pages/kolKore_Rfi.aspx

"LinkNYC is a first-of-its-kind communication network, bringing the fastest free public Wi-Fi to millions of New Yorkers and visitors", LinkNYC. Retrieved: Aug. 5, 2016, from-

https://www.link.nyc/

Smart city expo world congress. Retrieved: Aug. 5, 2016, from-

http://www.smartcityexpo.com/iw/

המאמר נכתב ע"י: לירון נח, מידען ואיש היי-טק

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: