יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

סקירה לגבי קיומן של אפליקציות ברשויות המקומיות הגדולות בארץ

אחד האמצעים לשמירה על קשר ישיר ושוטף עם התושבים היא אפליקציה (ישומון). פורטל " יוצרים ערים חכמות בישראל " סקר עד כמה נפוצות אפליקציות כאלה ברשויות מקומיות. הסקירה נעשתה בספטמבר 2016, על-ידי חיפוש בשפה העברית בשתי פלטפורמות: אנדרואיד ואפל. החיפוש כלל את 25 שמות הרשויות שלהן מספר התושבים הגבוה ביותר על-פי סקירת הלמ"ס (שנתון מ-2014).

נתונים

APPPORTAL1

מהסקירה עולה כי במרבית הרשויות המקומיות קיימת אפליקציה להורדה חינם, אולם שיעור החדירה של האפליקציות בקרב התושבים על-סמך הערכות המבוססות מנתונים פומביים הינה נמוכה משמעותית ביחס לכמות התושבים, וכי לא לכל הרשויות המקומיות שעליהן בוצע חיפוש, אפליקציה גם לאנדרואיד וגם לאפל. לעיריית כפר-סבא ולעיריית רחובות אפליקציות ייעודיות גם לאייפד (טאבלט).

דוגמאות לקיים באפליקציות
כל הדוגמאות מגרסת האנדרואיד של האפליקציות, אלא אם צוין אחרת:

באפליקציה של עיריית תל-אביב מידע על: אירועים, חניונים פנויים, אופניים פנויים, קטגוריית "ירוק" על גינות, מתקני מיחזור וכושר, חדשות, קישורים למוקדי שירות לקוחות, טופס לדיווח מפגע המאפשר שימוש במיקום הנוכחי של המדווח וכו'.

באפליקציה של עיריית ירושלים חדשות, אפשרות לתשלומים, בקשה לתו חנייה, טיפול בדו"ח חנייה, טעינת רב קו, סקר צעירים והטבות.

האפליקציה של עיריית רעננה ביקשה גישה להרשאות נרחבות של מכשיר האנדרואיד. זמן הטעינה שלה איטי יחסית לאחרות והיא כוללת קישורים לפניות, חיוג למוקד, עדכונים, אירועים, בעלי תפקידים, קישור לספרייה העירונית מוביל לאפליקציית "אידאה מערכות מידע", קישורים לתשלומים ולאתר העירייה.

האפליקציה של עיריית חיפה ביקשה להתעדכן מיד לאחר שכבר הורדה למכשיר. קיימות בה אפשרויות של אזור אישי, יצירת קשר, תשלומים והודעות.

באפליקציה של עיריית כפר-סבא, נמצאו שירותי העירייה כולל אירועים עדכניים, אלפון טלפונים הרשמה למופעים כולל תאריכים עדכניים מאתר היכל התרבות וקישור לשיבוץ לחטיבה ולתיכון עם פתיחת שנת הלימודים תשע"ז. היא אינה חסינה מבעיות שהיו באנדרואיד כמו: שאלון "?מה דעתך" (היפוך הכיתוב במקור) אשר הציג הודעה כי "כבר ענית על השאלה הקיימת." אף שלא הוצגה שאלה. קישור ה"טרמפים" הוביל גם הוא לעמוד פרסומת של פורטל יום הולדת, וגם לצאת מהאפליקציה.

באפליקציה של עיריית חדרה, מפה, מבזקי חדשות, טלפונים, מידע לשעת חירום, אפשרות להגדרת "לחצן מצוקה", מפה ועוד.

נראה כי רוב האפליקציות מכילות מידע עירוני שניתן למצוא אותו באתרי הרשויות. חלקן מבקשות הרשאות נרחבות להתקנה ויכול להיות שזה חלק מכך שלא זכו לתפוצה נרחבת.
לחלק מהרשויות הגדולות נראה כי אין אפליקציה רשמית כלל, אף לא לאחת מהפלטפורמות הנ"ל.

שימושים כפי שנעשו על-ידי עיריית חדרה לצורך חירום, עיריית תל-אביב לגבי דיווחים הכוללים מיקום באופן אוטומטי, קישורים להטבות ולסקרים כפי שעשתה עיריית ירושלים, והוספת דברים נוספים הכוללים מידע כללי ואישי, יוכלו להטיב עם התושבים. ב"עיר חכמה" ניתן למצוא שימושים רבים לאפליקציות ולשירותים המבוססים על טכנולוגיה, הדבר יקל גם על ניהול השירותים העירוניים וגם על התושבים שיזכו לשירותים נגישים, מהירים יותר ומותאמים אישית, וגם התאמת כאן סוגי מידע שונים אשר יתאימו להרגל צריכת המידע של דורות השונים יועילו משמעותית.

 

הערות כלליות לחיפושים:
• החיפוש נערך ב-01.09.2016 על-ידי רישום שמות הרשויות המקומיות בעברית ב"גוגל פליי" וב"אפסטור" ותוך ניסיון לאתר אפליקציה רשמית. במידה ולא נמצאה אפליקציה רשמית ובכל זאת קיימת (במועד החיפוש) נשמח להתעדכן.
• נתוני הורדות אינם רשמיים והינם הערכה ומבוססים על המוצג באופן פומבי ב"גוגל פליי" (אנדרואיד) בלבד.

 

דוגמה לאפליקציה עירונית – עיריית כפר סבא

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: