יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

כתב: ג'ונתן אנדרוז, "cities today".

תרגם: יואב שרצר, מידען ועורך תוכן, yoav.scherzer@mail.huji.ac.il

פטרישיה מק'קארני, נשיאת המועצה הלאומית לנתוני ערים (קרדיט: cities today)

 

נתונים הם עכשיו שפה אוניברסלית

בנאום הפתיחה שלה בפסגת הערים הגלובלית הראשונה של המועצה העולמית על נתוני ערים, שהתארחה במועצה המנהלית של דובאי, פטרישיה מק'קארני, נשיאה ויושבת ראש של המועצה, הדגישה איך נתונים הופכים להיות שפה אוניברסלית.

"נתונים ברמת העיר עד עכשיו לא עברו סטנדרטיזציה" היא אמרה, "נתונים גלובליים שעברו את זה משמעותם שערים יכולות לענות על שאלות מפתח כמו 'מה מצב העיר שלי בהשוואה לאחרות?'".

מק'קארני הוסיפה שמאז שהאו"ם וארגונים בינלאומיים אחרים הכירו בו, נתונים שנאספו לפי התקן של המועצה עצמה, ISO 37120, יכולים לעזור לערים לעקוב ולהשיג את מטרות הפיתוח הבר-קיימא.

"התחלנו למפות ערים שאוספות נתונים הקשורים למטרות הפיתוח. אנחנו יכולים לעקוב אחרי הביצועים שלהן באמצעות תקן ISO 37120," היא הוסיפה, "כל זה עוזר עם ההתקדמות לקראת ערים חכמות, ערים בעלות כושר התאוששות וערים בעלות פליטת פחמן נמוכה."

מק'קארני הזהירה, עם זאת, ש"גרעון נתונים" עדיין קיים בערים מתפתחות רבות. וצריך לטפל בו לפני שהערים תהיינה ברות-קיימא וחכמות יותר.

 

נתונים מובילים את הפיתוחים האחרונים

אנדרו קולינג', עוזר המנהל לנושא מודיעין וניתוח, ברשות לונדון הגדולה, אמר ל-220 הנציגים שהתאספו איך לונדון משתמשת בנתונים לצורך חדשנות.

חברת התחבורה של לונדון עורכת ניסוי בשימוש בנתוני וויי פיי מטלפונים ניידים כשאנשים משתמשים ברשת התחבורה של העיר. מטרתו לקבוע אם הנתיבים השכיחים ביותר בשימוש האנשים הם גם הכי יעילים, ואם אנשים ישתמשו בנתיבים ארוכים קצת יותר אם פירוש הדבר מסע נוח יותר בחלקים פחות לחוצים של הרשת.

"תודות לנתונים, ראש העיר גם הציג מחיר 'מקפץ' לאוטובוסים, שמאפשר לאנשים 'לקפץ' לאוטובוסים ומהם (לכל היותר שני אוטובוסים בשעה) ולשלם רק פעם אחת," הוא אמר. "זה כדי לעודד שימוש בתחבורה הציבורית."

קולינג' אמר שבזכות המידע שמזוהה על ידי הנתונים ראש העיר יציג גם "גביית רעילות" בסכום של 10 פאונד באוקטובר שתושת על כל הרכבים שלא עומדים בתקן הפליטה יורו 4 – בעיקר רכבי בנזין ודיזל שנרשמו לפני 2004 – שנכנסים לעיר.

 

ניהול נתונים יפחית עלויות

דובאי, שהתחילה את המסלול להפיכתה לעיר חכמה רק לפני 3 שנים, חסכה מאז 1.17 מיליארד דולר בזכות נתונים.

ד"ר עיישה בין בישר, מנכ"לית המשרד לדובאי חכמה, אמרה שהמפתח להשגת החיסכון הזה היה פתיחת הנתונים העירוניים, "לא לאסוף הכי הרבה נתונים, אלא לפתוח את הנתונים בעלי הערך הגבוה ביותר לכולם".

היא תיארה איך העיר רוצה להפוך לחסרת נייר בעתיד הקרוב ולעודד שימוש נרחב יותר בתשלומים אלקטרוניים שמתוכם העיר טיפלה עד עכשיו בשלושה מיליארד דולר דרך מערכת התשלום של עצמה.

ד"ר בין בישר סיכמה שתוך זמן קצר מאגרי נתונים עירוניים שלמים יהיו פתוחים בפעם הראשונה ושאפשר יהיה לעצב לוח בקרה עירוני חדש ושירותים חדשים דרך ממשק תשלום ייחודי.

 

הצהרת דובאי: בואו נתמקד בתקנים משותפים.

בסיכום הכנס בן היומיים, אומצה הצהרה על ידי הנציגים כדי "לתמוך בנתונים עירוניים שעברו תקינה גלובלית כדי לאפשר לפתרונות מעיר לעיר לנוע ברחבי העולם, ולבנות פלטפורמה עולמית משותפת של נתונים עירוניים פתוחים ומתוקנים" – מאושרים תחת ISO 37120.

"(נתונים) מספקים מידע על האקלים המשתנה שלנו, ומספקים מידע על בניין ערים חכמות, ברות קיימא ובעלות כושר התאוששות, נוסף על כך זהו כלי רב עוצמה לעזור להגדיר עתיד גלובלי משגשג וכלול," אמר ארט אגלטון, יו"ר וועדת הייעוץ למנהיגי ערים גלובליים.

הוא הוסיף שרוב העבודה של המועצה העולמית לנתוני ערים הייתה להשלים את ISO 37120 ולעודד ערים לאמץ ולאשר אותו.

"אנו צריכים להתמקד בשימוש בתקנים האלה," הוא אמר. "האינדקס הניתן להשקעה הוא דוגמא אחת איך להשתמש בנתונים לטובת ערים. זה אולי הסוף של הכנס הזה אבל זו התחלה של פרק חדש עבור המועצה."

הערת המתרגם: אני מוסיף כאן גם את התרגום שלי להצהרת דובאי, כפי שנלקחה מאתר המועצה:

בהכירנו בכך שערים ברחבי העולם הן חיוניות למנדט המשותף לעבוד לקראת ערים ברות קיימא, בעלות כושר התאוששות, חכמות, כוללות ומשגשגות בעתיד.

התכנסנו בדובאי מהשבעה עד התשעה במרץ 2017, לשקול את החשיבות הקריטית של נתונים ברמת העיר לתמיכה במנדט המשותף הזה.

אנו המכונסים, מנהיגי חשיבה ושותפים של המועצה העולמית לנתוני ערים, התכנסנו בדובאי לקחת חלק בפסגת הערים הגלובלית של המועצה בשנת 2017 שכותרתה "נתונים כשפה אוניברסלית", באירוח ושותפות של המועצה המבצעת של דובאי.

אנו מקרינים את תמיכתנו בנתוני ערים שעברו תקינה גלובלית לאפשר לפתרונות מעיר-לעיר לנדוד ברחבי העולם.

ובבניית פלטפורמה גלובלית משותפת על נתוני ערים פתוחים ומתוקנים שמוסמכים תחת פרוטוקול ההסמכה של תקן ISO 37120 של המועצה העולמית לנתוני ערים.

מאוחדים בדובאי באמצעות מחויבות משותפת לנתוני ערים כשפה אוניברסלית, אנו מקדמים שלוש אג'נדות חשובות בצורה קריטית לשנת 2030:

  1. ערים כוללות – איפה שאנחנו מכירים בכך שערים הן מרכזיות להבטחת גישה הוגנת לשירותי העיר ואיכות החיים לכל תושביה, מעודדים את עושר יחסי הגומלין בהם הערים תלויות, ומטפחים תרבות של קבלה, בונים איכות חיים גבוהה לתושבי ערים כדי להבטיח את הערים ברות הקיימא, בעלות כושר ההתאוששות, החכמות, הכוללות והמשגשגות של העתיד.
  2. אומות חכמות – איפה שאנחנו מכירים בכך שאלה הערים החכמות שבונות אומות חכמות ושנתונים ברמת עיר בקוטר גבוה הם נקודת ההתחלה ההכרחית להשקעות מודעות בתשתית עירונית, על ידי דרגים בכירים ולאומיים של הממשלה, כדי שהערים יוכלו להיות התורמות הגדולות ביותר לאג'נדה החכמה והלאומית לפיתוח כלכלי שנתמך על ידי אספקת שירותים אפקטיבית ואיכות החיים בערים.
  3. כוכב לכת בר קיימא – איפה שאנחנו מכירים במקומן המרכזי של הערים בהשגת פיתוח בר קיימא בכל העולם, תוך כיבוד כושר ההתאוששות החשוב בצורה קריטית, מטרות אקלים ופיתוח בר קיימא שנקבעו על ידי האו"ם, ואנו מדגישים את החשיבות הקריטית של נתונים ברמת העיר לתמיכה בהתקדמות של ערים לקראת מטרות ניתנות לביצוע בהשגת המטרות הגלובליות האלה.

כדי להשיג את שלושת האג'נדות החשובות בצורה קריטית האלה לשנת 2030 – ערים כוללות – אומות חכמות – כוכב לכת בר קיימא – אנו הנאספים כאן בדובאי במרץ 2017 הזה, נמשיך לעבוד, ביחד ולחוד, כשגרירים גלובליים לחשיבות של נתוני ערים מתוקנים להוביל התקדמות לכיוון האג'נדות האלה, ולהמשיך לאמץ נתוני ערים מתוקנים כזרז לשינוי מקומי, לאומי וגלובלי.

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: