יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

בזק, כלומר – הטלפון שלנו, עובר מהפכה תדמיתית ועסקית והעיר מודיעין – הופכת למוצב הקדמי במהפכה זו. רמזורים, פינוי אשפה, חנייה, תאורה, מצלמות אבטחה… רשימה מעניינת ומבטיחה.

ערים רבות בעולם פוסעות לכיוון עיר חכמה שעשויה לייעל את הוצאות העיר ולהוריד אותן בעשרות אחוזים. בערים בעולם שעברו למודל זה נרשם חיסכון של 30% עד 50%.  מודיעין נבחרה לפיילוט מאחר והיא עיר חדשה ומבחינת תשתיות מקל על פרישת הסיבים האופטיים והחיישנים ברחבי העיר.

"עיר חכמה" גם בישראל – ומבחינת האזרח והעיר – מדובר בשינוי תפיסתי ענק. החל ממציאת מקום חנייה וכלה בשיטת אחזקה שאינה אחזקת שבר.

חיישנים, מצלמות ושלל אבזרים מספקי מידע מותקנים במגוון מקומות מספקים מידע בזמן אמת על מצבם של פרמטרים רבים למערכת לניהול אורבני יעיל של מגוון השירותים העירוניים. שיפור השירות לתושב, תוך התייעלות וחיסכון במשאבים עירוניים באמצעות טכנולוגיה אלחוטית ואלקטרואופטית מתקדמת. IOT אמתי. בנוסף, מתוכננים בעיר עוד המוני סנסורים הולכי על שתיים שבשילוב עם אפליקציה מותאמת יוכלו גם הם לא רק לדווח בזמן אמת על בעיות אלא גם לקבל שירות מכל אותה מערכת חכמה.

הפתרונות החכמים שמציעה בזק לעיר חכמה:

 • Free WiFi – גלישה אלחוטית חופשית במתחמים ברחבי העיר. ניתן לספק גם שירותים מבוססי מיקום, על בסיס הרשת האלחוטית.
 • חניה – ניהול מתחמי החניה בעיר. פתרון ניתוב קל לחניה פנויה לפי האזור בו התושב נמצא. השירות מאפשר נטרול פקקים של מחפשי חניה באזורים עמוסים וניתוב המחפשים לאזורים פנויים. תוצר לוואי חשוב – הפחתה בזיהום האוויר עקב צמצום נסיעות סרק.
 • פינוי אשפה – ניהול איסוף אשפה חכם מרחובות העיר – חיסכון בעלויות פינוי באמצעות נתיבים ותזמון חכמים לפינוי אשפה.
 • פורטל ניהול ושירותי BI – מערכת שליטה ובקרה המאפשרת לזהות מראש כל תקלה, התראה או מפגע ולבצע ניתוח של הנתונים וקבלת החלטות לשם הפעלה חכמה של גורם רלוונטי בעירייה או בכוחות הביטחון. דוגמא: עלייה פתאומית בזיהום אוויר בשילוב צילום של עשן באזור מייצר הקפצת כוחות לאזור תוך יצירת ניתוב חופשי על ידי בקרת רמזורים והודעת SMS לתושבים והעסקים הסמוכים.
 • תאורה – חסכון משמעותי בחשמל על ידי מעבר לתאורת LED. כיבוי לפי תסריטים קבועים מראש, כגון האם יש תנועה ברחוב.
 • איכות סביבה (רעש, זיהום אוויר, מזג אוויר, לחות) – חיישני ניטור המאפשרים פיקוח הדוק ונטרול מזיקים תוך זמן קצר.
 • בקרת רמזורים – חיישנים המזהים התנהגות כלי רכב ובהתאם מייצרים תרחישים למערכת הרמזורים לטובת שינויי זמן רמזור. פתרון המאפשר גישה וכניסה נוחה לעיר. במקביל, למוקד תהיה שליטה ובקרה לגבי תקינות רמזורים בעיר.
 • בקרת מים – זיהוי כשלים ודליפות בצנרת במתחם עירוני ויצירת התראה מתאימה. מאפשר לקצר זמני תגובה ולחסוך במשאב יקר.
 • BCAM – מצלמות אבטחה שיגבירו את תחושת הביטחון של תושבי העיר. במקביל התושבים יכולים לצפות באזורים ציבוריים באמצעות אפליקציה ייעודית, למשל היכולת לצפות עד כמה הפארק עמוס לפני שמחליטים לצאת עם הילדים.

יש לדעת כי הרעיונות וההתאמות לעיר נעשים אחרי מחקר מעמיק על צרכי הרשות, מצבה הפיסי ויכולותיה ויש "להישאר עם האצבע על הדופק" בתחום הצרכים המשתנים ובתחום הטכנולוגי – לזכור לא לקפוא על השמרים

מקורות

 1. וואלה עסקים וצרכנות
 2. מודיעינט
 3. YNET
 4. פואנטה
 5. MAKO

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: