יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

העיר כפר סבא תחזור להוביל בחינוך כאשר סוף כל סוף יקום בה מוסד אקדמי שייתן מענה לאלפי הצעירים בעיר ותכנון אסטרטגי של מערך המשאבים הדיגיטליים במערכת החינוך. הפיכת מערכת החינוך לחכמה מצריכה חשיבה, תכנון, יצירתיות והבנה כיצד ליישם במערכת פוליטית מוניציפלית. 

ד"ר ענת קלומל-צוייג כחברת מועצה לשעבר בעיר כפר סבא תכננה את מהפכת הסייבר בחינוך בעיר כפר סבא כחלק מתוכנית כוללת להפיכת העיר לעיר חכמה. טכנולוגיות המחשב, האינטרנט הניו מדיה הביאו לשינויים משמעותיים באופן שבו התלמידים לומדים ורוכשים ידע. הטכנולוגיות מייצרות הזדמנויות למידה מאתגרות וחדשות שחובה לשלבם יותר ויותר במערך הלימודים בבתי הספר. ד"ר ענת קלומל-צוייג חברת מועצת העיר לשעבר, כהנה כחברת ועדת החינוך ומרצה למידענות במקצועה באוניברסיטאות ובמכללות אקדמיות, טוענת שהמהפכה המקוונת משנה את הפדגוגיה ואת אופני הלמידה של התלמידים ולכן השקעה בחינוך מקוון וסביבות לימוד מתוקשבות תאפשר לתלמידים לרכוש את המיומנויות הנדרשות למאה ה – 21 שכוללות אוריינות מידע ותקשורת,יצירתיות וחדשנות, חשיבה ביקורתית, פתרון בעיות, קבלת החלטות, עבודת צוות ולמידה עצמאית.

כבר בתחילת הקדנציה מספרת ד"ר קלומל-צוייג כי היא בדקה את ההשקעה של העירייה במשאבים דיגיטליים בבתי הספר וגילתה לתדהמתה כי קיימים פערים גדולים בין בתי הספר בעיר ביחס בין מספר התלמידים לבין מספר המחשבים המצויים בבית הספר ולמעשה נוצר אי שוויון בזמן המחשב לו זוכים תלמידים בבתי ספר בעיר כפר סבא. בהתאם לכך הציעה להקים ועדה ייעודית שתרכז את התחום הדיגיטלי במערכת החינוך בעיר ותדאג לחלוקת המחשבים בין בתי הספר על פי מדדים ברורים ושוויוניים והתאמת מספר המעבדות למספר הכיתות. יובל לוי ומטה החינוך של סיעת תפו"ח מתכננים להרחיב את ההשקעה בחינוך הדיגיטלי ולהפוך את העיר כפר סבא למובילה בארץ בחינוך מקוון המשולב בפדגוגיה חדשנית ובמרחבי למידה מותאמים. החינוך המקוון יאפשר פרסונליזציה של הלמידה, יצירתיות ולמידה משמעותית יותר של התלמידים כאשר הם מעורבים בתהליך ויכולים לבטא את היכולות שלהם במגוון דרכי לימוד והפקת תוצרים.

כחלק מתוכנית האסטרטגית להפיכת מערכת החינוך לחכמה, צריך להקים מרכז סייבר לחדשנות חינוכית  HUB שבו יהיו מרחבי לימוד ופיתוח למורים ולתלמידים לצרכי יזמות חינוכית עירונית. ה – HUB יאובזר בטכנולוגיות חדשניות כמו במרכזי מו"פ בהייטק. במרכז זה יוקמו כיתות העתיד עם חללים שונים שמאפשרים למידה במגוון מצבים, קבוצתיים, פרטניים או יחידניים, כמובן מחוברים בפס רחב ויהיו בה גם מדפסת בתלת מימד.

הרעיון הוא לחבר את ה – HUB לספרייה הציבורית בבית ספיר (מרכז הספריות העירוני) שגם היא תעבור שינויים בפונקציונליות שלה והיא תתמוך במערכת החינוך בעיר על ידי שילוב של מאגרי מידע כמו בספריות אקדמיות לצרכי כתיבת עבודות חקר.

ד"ר ענת קלומל-צוייג לחמה במהלך הקדנציה על הקמת פורטל חינוכי, אך העירייה לא הצליחה לממש זאת, למרות שתיקצבה 150 אלף ש"ח, הפורטל עדיין לא ממש את הפוטנציאל שלו לקידום החינוך בעיר.

מהפכת החינוך המקוון שתעבור העיר כפר סבא תעשה בשיתוף פעולה של המורים, התלמידים, ההורים והעסקים בעיר. הפורטל החינוכי ינגיש את החינוך לכולם ויהפוך את העיר כולה לכיתת לימוד אינטראקטיבית שבה יחשפו ליזמויות חינוכיות.

העירייה תשקיע ביצירת סביבות מתוקשבות בבתי הספר ובהשתלמויות למורים להוראה המשלבת פדגוגיה חדשנית ודיגיטלית, שכוללת שימוש באפקליציות מגוונות, רשתות חברתיות, ניו מדיה ובהנחייה ליזמות דיגיטלית של התלמידים.

זו הדרך להובלת מערכת החינוך בכפר סבא למתקדמת ומובילה בארץ. כמובן, שאין לשכוח כי קיים צורך להגדיל את ההשקעה בתלמיד בעיר מסכום 969 שקל כפי שהיום וגם אפעל להשקעה שיוויונית בית בתי הספר בעיר. לאחרונה התגלה כי קיימים פערים גדולים בין בתיה"ס ברחבי העיר. צמצום הפערים ייעשה במספר היבטים כמספר התלמידים הלומדים בכיתה, תחזוקת בית הספר ובמספר המחשבים ומעבדות המחשבים.  

 

ד"ר ענת קלומל-צוייג, יועצת למידענות ולחינוך דיגיטלי. מרצה קבועה בהשתלמויות למורים במגמה "איתור וגילוי מידע דיגיטלי" בתיכונים. חברת מועצת העיר כפר סבא לשעבר, דירקטורית בחברה הכלכלית כפ"ס ובחברה לתרבות ופנאי וחברת ועדת חינוך, הועדה לקידום מעמד הילד ועוד.

לקבלת הצעת מחיר לפיתוח מערכת חינוך חכמה ומהפכת סייבר עירוניתשלחו אימייל   (התוכנית היא מודולרית ומותאמת לצרכים העירוניים).

 

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: