יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

"עיר חכמה אמיתית היא בראש ובראשונה עיר אינטליגנטית, הרואה בעצמה יד ימינו של התושב" כך כתבה בכותרת מאמר בעיתון דה מרקר  מאיה קלדרון, ראש התוכנית לתואר שני בעיצוב חדשנות ויזמות במסלול האקדמי של המכללה למנהל. היא מוסיפה הגדרה לעיר חכמה:

"חזון העיר החכמה אינו מסתכם בתשתיות המצליבות מידע, עוקבות ומנטרות את פעילות התושבים והעסקים במטרה לאפשר פיקוח יעיל. עיר חכמה אמיתית שמה במרכז את התושב, במטרה ללמוד את צרכיו, לתת לו מענה בזמן אמת ולהנגיש את שירותיה לכל גווני האוכלוסייה שחיה בה".  העירייה צריכה להציע פתרונות מתקדמים העושים שימוש בטכנולוגיה מונגשת, שתהיה רלוונטית עבור כלל תושביה.

רועי גולדשמיט, חקר את תלחום העיר החכמה במרכז המחקר והמידע של הכנסת והוא מצביע על החשיבות והדחיפות הרבה בפיתוח ויישום פתרונות טכנולוגיים בעולם שהופך במהירות לאורבני. הגדרתו למושג הערים החכמות היא "היכולת לספק נקודת מבט כוללנית לעיסוק בשיפור מרקם החיים העירוני תוך התייחסות לכל היבטי החיים".

אז מהי בעצם עיר חכמה? גולדשמיט מסביר: "אין הגדרה אחת למושג, שמשמש לעתים כאמצעי למיתוג ושיווק של ערים. יש הגדרה המדגישה שימוש בכלים טכנולוגיים, כמו חיישנים ורשתות תקשורת, לאיסוף וניטור המידע המתקבל מהם, כדי לייעל תהליכים עירוניים ולספק למקבל ההחלטות תמונת מצב עדכנית בזמן אמת". הגדרה "רכה" יותר מתייחסת לאפליקציות עירוניות ופלטפורמות דיגיטליות ככלים לשיתוף הציבור בקבלת ההחלטות ויצירת שקיפות.

נקודה חשובה שמועלית בשתי הכתבות הללו היא נושא אי השיוויון שנוצר בין רשויות מקומיות במדינת ישראל. ישנן עיריות המסוגלות לספק שירותים בסיסיים לתושבים בעיר עם יישומים דיגיטליים, אפליקציות ועוד וישנן עיריות שחסרות טכנולוגיות רבות כדי לייעל את השירות לתושבים.

יש להדגיש כי אי השיוויון לא תמיד יהיה רק בין רשויות מקומיות או תפקוד של עיריות, אלא גם יכול להתקיים בין שכונות שונות בעיר, בין חדשנות ומושקעות לבין ישנות ומוזנחות.

מרכז המחקר והמידע של הכנסת הציג דוגמאות לפעילות עיר חכמה בארץ על ידי מספר רשויות מקומיות.

עיריית תל-אביב קדמה את פרויקט דיגיתל, כרטיס תושב דיגיטלי.

עיריית חולון הקימה מערכות סולאריות לייצור חשמל על גגות בתי הספר.

עיריית חיפה הקימה חיפה מערכת מתוקשבת לטיטוא רחובות.

עיריית אשדוד התקינה מערכת בקרה לתאורת הרחוב.

עיריית מעלות-תרשיחא הקימה תאורה סולרית ברוב העיר.

לסיכום עיר חכמה מהי? 

  1. איכות הסביבה – ניטור זיהום אוויר ועדכון התושבים.
  2. תאורת רחוב – תאורת לד חסכונית המגיבה לתנאי האור הטבעי.
  3. אשפה – פחי אשפה שמדווחים על כמות הזבל.
  4. אנרגיה – גנות סולאריות ומחזור פסולת.
  5. חניה – איסוף מידע על זמינות מקום בחניונים עירוניים והכוונה אליהם.
  6. ביטחון ובטיחות – מצלמות אבטחה – ומרכז פיקוח, בקרה ושליטה עירוני (המגה עיר לונדון ידועה בכך).
  7. תנועה – ניטור עומסי תנועה וניהול רמזורים. הנגשת מידע על תחבורה ציבורית.
  8. קשר עם התושב – פלטפורמות לשיתוף הציבור בהחלטות ואפליקציות עירוניות.
  9. מחשוב וניהול ידע – מערכות מידע לאיסוף מידע על תפעול העיר והתושבים והנגשת המידע.

מכללת ערים חכמות

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: