יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

 

 

ערים חכמות החלו רק "לגרד" את פני השטח בשימוש נתונים במטרה להגביר פעולות, אבל השינויים הגדולים הם בתהליכים ליצירת מנהיגות בערים חכמות חכמות. לדברי פרופ' סטפן גולדשמיט, מבית הספר לממשל בהרווארד, "במונחים של שלטון מקומי, ארה"ב נמצאת בתקופה החשובה ביותר מאי פעם".

חרף העובדה שערים משתמשות בנתונים באופנים שונים במשך עשורים, הפרקטיקה המודרנית של הניתוח האזרחי החל לקבל תנופה רק בשנים האחרונות תודות לשינויים טכנולוגיים. ביניהם – עליית טכנולוגיות של מחשוב ענן, אשר החלו להוריד את העלויות הכרוכות בשמירה של מידע, האינטרנט של הדברים וחיישנים  לא יקרים אשר יכולים לאתר מידע, לדוגמא, על יריות מנשק ע"י עבריינים או זיהום אוויר.

 

האם ערים חכמות ישמרו  על פרטיות תושביהן?

 

איסוף זה של נתונים עשוי לעורר באופן מובן, דאגות בנוגע לנושאי פרטיות. אמנם בתיאוריה,לרוב הערים ישנם נהלים הנועדים לשמור על פרטיות האזרח ולמנוע שחרור אינפורמציה העשוי לזהות נתונים על כל אחד.אולם במציאות, ישנן טכנולוגיות יישומיות שיכולות לחשוף מידע חסוי על אנשים. שימוש נרחב בחיישנים ובוידאו יכול אף הוא לגרום לפגיעה בפרטיות אלא אם כן ישתמשו בהם בזהירות. "הטכנולוגיה מאלצת ערים להתעמת עם שאלות על פרטיות באופן שלא היה בעבר," אומר בן גרין מהמרכז לאינטרנט וחברה באוניברסיטת הווארד.

.

נכון לעכשיו, הערים בארה"ב עסוקות במציאת דרכים להשתמש בכמויות אדירות של נתונים העומדים לרשותם. כעת נציג סקירה על מספר דרכים בהם מהפיכת המידע משפיעה על הדרך בהן הערים מנוהלות ועל התושבים שבהן.

 

החוכמה של ערים חכמות היא לאתר בעיות – לפני שהן מתחילות!

ערים רבות עוסקות בטכנולוגיה חדישה לחיזוי בעיות הקשורות לסיכון של מוות ע"י שרפות. למרות ירידה מסוימת במקרי שרפות, מעל 2000 אזרחים מצאו את מותם בשרפות של בניינים בשנת 2015. קיומם של חיישנים שמתריעים על עשן הנו קריטי בכל הקשור למניעתם של מקרי מוות..לניו אורלינס, כמו רוב הערים, יש תוכנית להפצת חיישנים של גילוי עשן. רק לאחר ששרפה שבה משפחה שלמה נספתה – החלו בעיר לוודא שבתוך הבתים של התושבים יהיו חיישנים שיתריעו על שריפות.מאז שהתכנית החלה בתחילת שנת 2015, הותקנו קרוב ל-18,000 גלאי עשן. זאת בהשוואה ל-800 גלאים שהיו עד לפני התכנית.

בניתוח צפי נעשה שימוש במטרה לשפר את הפיקוח על תברואת מסעדות בשיקאגו. המחלקה לבריאות הציבור מסתמכת על מספר מצומצם מאוד של פקחים לבדיקה של הפרות אפשריות ביותר מ-15,000 מפעלי מזון ברחבי העיר. אמורה הייתה להיות דרך לתעדף בדיקות במקומות עם סיכון גבוה במיוחד לתחלואה ממזון מקולקל.

צוות הדאטה בעיר פיתח אלגוריתם אשר בוחן 11 משתנים, כולל כאלה שבוחנים היסטוריה של הפרת תקנים של ניקיון שהמסעדה אמורה הייתה להיצמד עליהם; כמה זמן העסק קיים; מזג האוויר באזור של המסעדות והסטטוס של האזור בו הם פועלים.

עם אלגוריתם זה, המחלקה לבריאות הציבור תוכל לזהות מוסדות שעשויות להיות להן את הבעיות הרבות ביותר, ולתעדף אותם כך שיהיו בראש הרשימה של הפקחים. לאחר שהאלגוריתם נוסה ב-2015, ניתוח שנעשה אחריו מצא שפקחים באו לבקר במסעדות עם סיכון גבוה יותר להפרת נהלי תברואה, שבוע ימים מוקדם בהשוואה למה שהיה בעבר!

 

אזרחים של ערים חכמות כמלקטי נתונים

בארה"ב ציבור שאוסף נתונים אינו דבר חדש, אבל אפליקציות של סמארטפונים, בידיהם של תושבים והעובדים בערים, מעניקים להן דרכים יעילות וחדשות להרחיב את מאמצי איסוף המידע.למשל, בלוס אנג'לס פעילות של איסוף נתונים עוזר בניקיון של רחובות הערים. צוותים ממחלקת התברואה משתמשים בוידאו ובסמארטפונים על מנת לתעד השלכה לא חוקית של פסולת.הצוותים יכולים להשתמש באפליקציה כדי לדווח על בעיות המאלצות טיפול מיידי בעיר ענקית כמו לוס אנגלס. איסוף נתונים הנעשה ע"י צוותים מסתייע במפה מפורטת של העיר שבה כל רחוב מדורג כנקי, נקי באופן חלקי וכלא נקי. העיר מפרסמת את המפה בצורה מקוונת, כך שלכל אחד יש מושג עד מה מידת הדרוג של כל רחוב מבחינת ניקיון.

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: