יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

הפוסט נכתב בשנת 2011, בתאריך ה- 13.6.2011 בבלוגספירה קפה דה מרקר שעומד לרדת מהרשת. פורטל יוצרים ערים חכמות מדבר על שינויים על יצירת ערים חדשות שמבתססות על מידע ודאטה. אנחנו כל הזמן נמצאים בתהליכים של שינויים ולכן אני חושבת שפוסט זה יכול להתאים לפורטל זה.

אנחנו מתמודדים כל הזמן עם השינויים במציאות חיינו. עוברים מרגע לרגע, מתחושה לתחושה, ממחשבה למחשבה, מרגש לרגש.. ונמצאים במעברים ממצב אחד למשניהו. 

תפיסת המציאות שלנו נובעת מאוצר דימויים, מילים ומושגים המפרשים את המציאות. 

הלם העתיד או בעצם הלם השינוי, הלם ההווה המתהווה, ואנחנו כל הזמן צריכים לדעת לזרום עם השינוי, להשתנות ולשנות? את מה לשנות? מה משתנה? אילו מושגים שייכים לעבר ואילו מתחדשים? אילו מושגים מטשטשים ואילו הופכים להיות יותר ברורים ומובנים לנו ? 

אלווין טופלר מתאר בספר שלם, על תמורות ושינויים בעידן בו אנו חיים.וכך הוא כותב "שעה – שעה ורגע רגע נתקל בן תקופתנו בחדש. אנו נישאים בזרם האדיר של התמורות המתחוללות בכל התחומים והמשנות את ארחות חיינו. בהלם השינויים מתנפצים לא רק הרגלינו והבטחון העצמי שלנו אלא אף שיגרות מחשבה ותפיסות מקובלות. העבר שוב אינו מקור הלימוד היחיד והבטוח. 

ברוחו של כל אדם מצויים כמה דימויים התואמים את המציאות במידה רבה של דיוק לצדם של דימויים אחרים המעוותים את המציאות ומסלפים אותה. אולם כדי שיוכל האדם לפעול, ויתירה מזאת , כדי שיוכל להמשיך את קיומו, חייב להתקיים יחס של דמיון בקוים הכלליים בין הדגם שברוחו לבין המציאות.

לדעת טופלר דגם המציאות האישי לעולם אינו יצירה בלעדית של הפרט. בעוד שכמה מדימוייו מבוססים על הסתכלות בלתי  אמצעית, עולה כיום שיעורם של דימויים המבוססים על תשדורות, המוקרנות אלינו באמצעות כלי התקשורת ההמונית והאנשים סביבינו.

לפיכך, משקפת רמת הדיוק של הדגמים הפרטיים את הרמה הכללית של הידע באותה חברה. וככל שהנסיון והמחקר המדעי מזרימים לחברה ידע מזוקק ומדויק, מושגים חדשים ודרכי מחשבה חדשות, סותרים את השקפות העולם והמושגים הנושנים ועושים אותם למיושנים.

לו היתה החברה עצמה קופאת על שמריה, כי אז היה מופעל על הפרט אך לחץ מועט לעדכן את אוצר דימוייו ולהתאימו למידע האחרון הניתן להשגה בחברה.

כל עוד החברה שבה הוא משובץ היא יציבה או משתנה לאטה, משתנים גם הדימויים שעליהם הוא מבסס את התנהגותו באטיות יחסית. אולם כדי לפעול בחברה שקצב התמורות בה מהיר, כדי להתמודד עם תמורות מהירות ומורכבות חייב הפרט להביא את קצב תחלופת דימוייו לשיעור התואם את קצב התמורות החיצוניות. עליו לעדכן את דגם המציאות שברוחו. כאשר מפגר הדגם אחרי המציאות חדלות תגובותיו להלום אותה, והאיש נעשה פחות ופחות יעיל וכשיר לפעולה. לפיכך מופעל על הפרט לחץ עז להתאים את צעדיו לקצב הכללי.

התמורות בחברות המפותחות הן כה מהירות, עד שאמתות האתמול הופכות באופן פתאומי לבדיות של היום, ואף האנשים המשכילים והנבונים ביותר נאלצים להודות כי קשה להם להשתלט על שפעת הידע החדש, אפילו בשטחים מצומצים ביותר.  

ידע חדש מרחיב את הידע הקודם או עושה אותו למיושן. בשני המקרים חייבים הנוגעים בדבר לארגן מחדש את מאגר דימוייהם. הידע החדש מאלצם לחזור וללמוד מבראשית את אשר נחשב בעיניהם עוד אתמול כידוע.

אל לנו לשכוח עד כמה מעורפלות וחסרות דיוק הן ההגדרות השונות ל”ידע”, ומה רב הסיכון בניסיון לאמוד באורח סטטיסטי את היקפו. ועם זאת נעלה מכל ספק, שהגל הגואה של ידע חדש מאלץ אותנו לצמצם את שטחי התמחותנו, ולחדש את דימויי המציאות שלנו בקצב גובר.

לפיכך, שוב אני מזכירה בבלוג זה, כמה השינויים והתמורות עצומים בחיים שלנו, בעסקים שלנו ובכל תחום בחיינו.

הלם העתיד, או הלם ההווה… איך לומדים את החידושים ? איך לומדים את השינויים?

וככל שלומדים את השינויים המתחוללים בחוץ, וככל שלומדים את השינויים שמתחוללים בפנים הכל הרבה יותר ברור וכסוף.

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: