יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

מה קורה כשהעירייה פותחת מידע לציבור הרחב?

במסגרת פרויקט Open data (מידע פתוח) בבאר שבע פתחנו עד כה קרוב ל-40 מאגרי מידע שונים. מטרות הפרויקט הן הגברת שקיפות, הפחתת עומס תפעולי על העירייה (הנגרם עקב בקשות מצד הציבור לפתיחת מידע), והנעת תהליכי חדשנות ויזמות מבוססת מידע.

זוהי למעשה תפיסה שבה העירייה למעשה מספקת מידע מעודכן ועשיר, והציבור, כולל יזמים מהמגזר השלישי והפרטי, מפתחים פתרונות שונים על בסיס המידע המונגש. כל זאת בשונה מתפיסה שבה על הרשות המקומית לפתח את כל הפתרונות בעצמה.

כך למשל, כתוצאה מהחלטת משרד התחבורה לפתוח את המידע אודות תחנות האוטובוסים וזמני הגעת הקווים לתחנות, פותחו אפליקציות שונות לציבור הרחב כגון Moovit, איפהבוס, אוטובוס קרוב ועוד.

לאחרונה פתחנו,באמצעות חברת הבת כיוונים, את מאגר החוגים בעיר (http://opendata.br7.org.il/dataset/beer-sheva-classes).

התוצאה לא איחרה לבוא: David Drabkin גר בבאר שבע כבר 25 שנה, בעל עסק לפיתוח תוכנה ואבות-טיפוס (חברה באר שבעית בשם Soft&Hard) ובוגר תואר ראשון מסמי שמעון ותואר שני מאונ' בן גוריון. דוד הוא אבא לשתי בנות, וכל הזמן מחפש להן חוגים.

בעקבות הפרויקט הוא נחשף למאגר החוגים, והחליט לבנות בהתנדבות אתר שמנגיש את כל החוגים: http://hugb7.co.il/ (בתחתית המסך ישנו קרדיט למקור הנתונים). האתר עדיין בפיתוח והוא מתכנן לכלול בו גם אפשרות חיפוש וכן מערכת דירוג. הנתונים באתר מתעדכנים אוטומטית כאשר אנחנו מעדכנים אותם אצלנו בפורטל Open data, ולכן נשמרים מדויקים ואמינים.

זוהי רק דוגמא קטנה לאופן שבו פתיחת נתונים לציבור יכולה לשרת את העירייה, ולהביא ל-WIN-WIN לכולם. אגב, עם האוכל בא התאבון, והוא ציין שפני שהמשתמשים שנכנסים לאתר היו מאוד מעוניינים לראות גם פירוט אודות המחירים של החוגים.

שאפו David Drabkin!

* הפרויקט נתמך ע"י מטה ישראל דיגיטלית במשרד לשוויון חברתי, והינו חלק ממיזם Smart7 (עיר חכמה / עיר דיגיטלית).

הכותב בסטטוס בפייסבוק: Adi Cohen Naiss

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: