יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

המטרה של ערים חכמות היא שיפור איכות החיים של תושביה על ידי אמצעים טכנולוגיים, ובסופו של דבר הקמה בפועל של ערים. זהו מאמץ משותף אשר דורש מהרבה סקטורים של החברה לעשות אינטגרציה של פתרונות בתחומי טכנולוגיה, מידע ונתונים.

החזון של ערים חכמות שונה עבור אזרחים הגרים באזורים גאוגרפיים שונים, זאת ומאחר שלכל עיר יש את הצרכים והאתגרים שלה. חלק מהאתגרים המגוונים האלה כוללים, צפיפות אוכלוסין, תשתיות, טופוגרפיה, מערכות טרנספורמציה, תכניות ניהול – פסולת,ו פריסה של ממשל מקומי, או אפילו עסק פרטי של השקעת כספים על מנת ליצור יזמויות של ערים חכמות.

חוכמת החיישנים הדיגיטליים – האינטרנט של הדברים

ערים חכמות מבוססות על חיישנים אינטלגנטיים. נתונים לקוחים ומעובדים כדי ליצור תכניות חדשניות או פתרונות הקשורות עם כל אספקט של החיים, כמו אנרגיה,מוביליות עירונית, בטיחות ציבורית, איכות האוויר, ניהול פסולת, חינוך, רפואה ועוד.

הקצב בשימוש בחיישנים הולך ועולה,עם הערכות שיהיו 50 מיליארד חיישנים עד שנת 2020. חיישנים אלה מעניקים לערים החכמות ולאינטרנט של הדברים, אפליקציות חדשות אשר יסייעו לשפר תשתיות ושרותים.

רוב החשמל הנצרך על – ידי חיישנים חכמים הבא באמצעות קישורים אלחוטיים נועד כדי להעביר נתונים, כלומר שאנרגיה יעילה ואבטחה הופכות להיות עניינים חשובים מהמעלה הראשונה. לכן, ספקי פתרונות עיר-חכמה, מתאמי מערכת, מעצבי תוכנה ומעצבי שבבים עובדים ביחד כדי לפתח חיישנים יותר מאובטחים, שהם יעילים מבחינת חשמל-יעיל וקל לשליטה ולפיקוח, כאשר הדרישה הולכת ונעשית גדולה עבור שבבים אשר צורכים חשמל נמוך ויותר חיישנים מאובטחים.

כיצד ערים הפכו להיות חכמות ? 

ערים חכמות צצות מסביב לעולם, כאשר קופנהגן, בירת דנמרק, ניצבת בחזית בשל הפרויקטים העירוניים המדהימים שלה. היא התחילה בהצלחה ליישם פתרונות כדי להתמודד עם שינויי האקלים העולמיים. דוגמאות לכך:

הגברת המוביליות באמצעות תחבורה משולבת ופתרונות מחזור צמצמו באופן משמעותי את הצפיפות ושיפרו את בריאות תושביה. קרוב ל-45%מהתושבים רוכבים על אופניים לעבודה או לבית הספר כל יום, דבר המהווה אלטרנטיבה בריאותית יותר מאשר מנהיגה ברכב.

בינתיים, בארה"ב, משרד התחבורה האמריקאי השיק תחרות של ערים חכמות עם פרס של 40 מיליון דולר. כרגע התקבלו 78 אפליקציות, כאשר קולומביה שבאוהיו נמצאת בראש הרשימה.

מדינת קולומביה הציעה פריסה של 3 שאטלים אלקטרוניים כדי לקשר בין המרכז הסואן  לבין מחוזות קמעונאים, ובכך לקרב את התושבים למקומות עבודותיהם. עיר זאת תעשה גם שימוש בנתונים אנליטיים במטרה לשפר גישה לשירותי בריאות בשכונות בהן יש תמותה גבוהה מאוד של תינוקות יותר מהממוצע. בכך זה יאפשר לעיר לספק אופציות תחבורתיות משופרות לאלה הזקוקים הכי הרבה לטיפול טרום-לידתי.

ניו-יורק העיר החכמה ביותר 

כמו כל הערים מסביב לעולם אשר נהיו לערים חכמות, כיצד נוכל לדרג עיר חכמה? מהם הקריטריונים? ובכן, קיימים מספר קריטריונים המסייעים להגדיר מהי עיר חכמה?

לפי מדד לקריטריונים של עיר חכמות של “The Cities in Motion Index”  הנקבע ע"י הארגון האמריקאי IESE Center for Globalization and Strategy, יש לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים: כלכלה, טכנולוגיה, הון אנושי, לכידות חברתית,סיוע בינ"ל,סביבה, מוביליות ותחבורה, תכנון עירוניי, מנהל ציבורי, וממשל. בראש הרשימה של הערים החכמות בעולם לפי  “The Cities in Motion Index” , ניצבת ניו-יורק ולאחר מכן לונדון ולבסוף, פאריס.

עצם העובדה שניו-יורק מדורגת בראש הרשימה של הערים החכמות אין בה לומר שאין בה מקום לשיפור. כך למשל, ניו-יורק ממוקמת במקומות נמוכים בנושאים הסביבתיים ובהתלכדות חברתית. העיר מנסה להשתפר מבחינת יוזמות, הכוללות: תאורה פנימית חכמה, מד מים אלחוטי, ניהול תחבורה רספונסיבית, ניהול פסולת חכמה וכו'.

עיר שמצליחה להיות "חכמה" תדאג לשפר את איכות החיים של תושביה על ידי שימוש בתשתיות חכמות ובתכנון עירוני חכם. ערים חכמות צריכות להיות מסוגלות לעזור לקהילות שלהן ולהעצים אותן כדי שיתפתחו באמצעות הפיכת החיים בעיר בטוחים יותר, קלים יותר וכן ירוקים יותר במקביל לשימוש בטכנולוגיות כדי לפתור בעיות עירוניות.

ככל שההשתתפות של הסקטור הפרטי הולכת וגדלה, עולה גם מספרן של היוזמות. תודות לשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות, ערים חדשות מצפות, אף הן, להיות ערים חכמות.

לרשימה המלאה של ערים חכמות  משנת 2016 

הכותב: אילן פילוס, מידען עצמאי

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: