יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

הפוסט פורסם בבלוג בקפה דה מרקר בתאריך 27.4.2009 וגם באתר "אקונומיסט"

יכר קוגל- איך מקימים אתר אינטרנט לקהל הדתי?

פורסם באתר "אקונומיסט"

אתר האינטרנט Koogle הוא פלטפורמה לסינרגיה בין יכולות טכנולוגיות לבין אספקת שירותים לצרכים עסקיים או אישיים בסגנון המתאים לערכים דתיים

האם בחירה בטכנולוגיה של האתר היא בחירה בהשקפת עולם?

התשובה לשאלה זו ניתנת בפורטל הדתי החדש בישראל Koogle  שפותח על חברת "קוצ'י אינטרנט Planning".

גיל אלדד ושאול סלם, בעלי החברה טוענים שבפורטל זה הם החליטו להשתמש בכלים טכנולוגיים מתקדמים המציגים את המגמות בשוק האינטרנט, אך לא בכולם בהתבסס על מחקר וניתוח שעשו. לא כל הטכנולוגיות מתאימות לכל הקהלים.

בלוגים, טוקבקים, קישור לרשתות חברתיות הן טכנולוגיות שאינן מתאימות לאוכלוסיה הדתית. לפיכך, בפורטל האינטרנטKoogle  סופקה לגולש שומר תורה ומצוות האפשרות ליהנות ללא חשש מכל השירותים שמספקת רשת האינטרנט לצרכים עסקיים או אישיים, תוך הצגת המידע החשוב והמקיף ביותר, בסגנון המתאים לערכים דתיים.

יובל דרור בספרו "הפוליטיקה של הטכנולוגיה" מציג טענה לפיה לטכנולוגיות מסוימות יש השלכות פוליטיות ומציין את הטענה של פרופ' אנדרו פינברג כי הטכנולוגיה דומה יותר לדת: "כאשר אתה בוחר להשתמש בטכנולוגיה מסוימת אתה לא הופך את חייך ליעילים יותר, אתה בוחר בדרך חיים."

הגולש נמצא במרכז

כיום מקובל שהגולש נמצא במרכז והאתר בנוי באופן בו ניתן מענה לכל הצרכים שלו בכדי למנוע את בריחתו והגעתו למבוי סתום. המידע מאורגן באופן פשוט וברור, כאשר ישנה הכוונה של הגולש בכל תהליך הגלישה מבלי שיצא מהדף. גיל אלדד טוען כי הפסיכולוגיה של המרחב הויזואלי צריכה להיות מותאמת לכל תוכן ותוכן ולכל קהל יעד. הניתוח הוא אינדיבידואלי בכל תחום ובכל נושא וצריך לקחת בחשבון מטרת הגולש ומטרת יוצרי האתר תוך שימת לב לכל כללי השימושיות וחווית המשתמש.

חברת קוצ'י אינטרנט Planning פיתחה תהליך מעגלי של תכנון, פיתוח אתרי אינטרנט באמצעותו מתכננים את מבנה דף הבית, אזורי התוכן והגדרת תפריטי הניווט בהתבסס על חיזוי התנהגות הגולשים. כבר בשלב תכנון קונספט ממשק משתמש מגדירים את הטכנלוגיה של האתר בהתאם לקהל היעד וחיזוי צרכיהם.

באתר Koogle החליטו להשתמש בטכנולוגיה המאפשרת הרצת כמות גדולה של ידיעות חדשותיות עם תמונות בגודל מתאים המקושרות לידיעות עצמן על ידי הגולש מבלי לצאת מדף הבית. חלקים נוספים בפורטל משתמשים בטכנלוגיה המאפשרת לראות תכנים רבים גם ללא מעבר לדף חדש בצורה של מטריצה ולשוניות, כאשר ניתן להציג  10 פרטי מידע שונים ברובריקה קטנה יחסית לגודל הדף ועדיין להציף בתכנים רבים ככל האפשר בדרך נוחה וידידותית לשימוש של הגולש.

למעשה, אתר Koogle הוא פלטפורמה הכוללת שיתופי פעולה אטרקטיביים ובלעדיים עם כמה וכמה אתרי אינטרנט המספקים שירותים לגולש ונחשבים למובילים בארץ בכדי להעניק לגולש הדתי מענה מושלם לצרכיו. באמצעות טכנולוגיה מתאימה הצליחו לשתף פעולה עם האתרים: לוחות נדל"ן, לוחות רכב, לוחות יד שנייה, פרויקטים למגורים, קניית מוצרים, הזמנת נופשים, השוואת מחירים באופן מותאם לגולש הדתי. מטרת שיתופי-פעולה עם אתרים מסוגים שונים ברשת הינה לתת לגולש/ת שלנו את המיטב והמירב לו הוא זקוק ואליו הוא סקרן, בלי שיצטרך לרעות בשדות זרים להשקפת עולמו או ילדיו.

פתרונות טכנולוגיים על פי חיזוי התנהגויות הגולשים

קיימים היום פתרונות טכנולוגיים שעוזרים להציף תכנים מבלי שהגולש יעבור לדפים אחרים. הטכנולוגיה בבניית האתר לצרכים הללו כבר קיימת היום. גיל אלדד ושאול סלם אינם מאמינים בבשורה חדשה בזמן הקרוב, אלא בהתפתחויות שכבר החלו כגון מהירות העלאת הדפים, שיפורים לאפליקציות קיימות, התאמות לדפדפנים מסוגים שונים (כולל דפדפנים בטלפונים ניידים), התאמות לטכנולוגיות שונות ואפשרויות לשיתוף פעולה. מסקנתם: הטכנולוגיה טובה למשתמש הקצה אם משתמשים בה בצורה נכונה, אך צריך לקחת בחשבון שלעיתים היא יכולה לגרום נזק.

כותבת המאמר הנה יו"ר מושב "טכניקות לחיפוש מידע – בין טכנולוגיה למתודולוגיה" בכנס המידע הבינלאומי בארגון "טלדן מערכות מידע" (4-6 במאי, 2009, מלון הילטון ת"א). מרצה ויועצת למידענות, בעלת אתר "בר-אוריין".
הרשמה ליום העיון:

http://www.teldan.com/UPLOADFILES/DGALLERY/REGISTRATION%20FORM%20HEB.PDF

קישור לאתר אקונומיסט

http://www.economist.co.il/?CategoryID=1271&ArticleID=7850&Page=1

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: