יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

הפוסט פורסם בקפה דה מרקר שירד בתאריך ה – 25.4.2010 .

כמידענית שבכל שנה לוקחת חלק בכנס, אני ממליצה על ימי העיון הבאים בכנס "מידע 2010" : 

עולם הרשתותהחברתיות – ממנועי חיפוש לחיפוש חברתי.  המעבר ממידעלידע ברשת החברתית, מאגר הנתוניםשמאחורי הרשת החברתית, כיצד ניצח פייסבוק את גוגל והפך לאתר המבוקש ביותר על ידי הגולשים.

לעומת ימי עיון אחרים שעוסקיםבנושא הרשתות החברתיות, ביום זה יושם הדגש בהיבטים העוסקים באחזור מידע. כמו כן,ביום זה נתייחס למתודולוגיות של אחזור מידע מרשתות חברתיות בשונה ממנועהחיפוש גוגל ומנועי חיפוש אחרים.

לתוכניתיום העיון:

יו"ר יום העיון: ענת קלומל , מידעניתומרצה למידענות, מודיעיןתחרותי וניהול ידע.

  • ספרים דיגיטליים – קוראים אלקטרוניים לקראת הפריצה הגדולה: מהפך או מהלך בתעשיית המו"לות . 

springer ,  המו"ל המדעי הגדול בעולםיקיים פאנל ודיון בהשתתפות חוקרים בכירים בישראל שעבודותיהם פורסמו על ידיהמו"ל.  

ספרים דיגיטלים כבר הפכו לתושביקבע בספריות אקדמיות. גםהספריות הציבוריות מגלות כבר עניין רב באפשרויות הגלומות בהם. במקביל פרצולתודעת הציבור גם המכשיריםהניידים לקריאת חומרים אלקטרוניים. האם קוראי הספרים האלקטרוניים מהווים איום על הספריות או מקורלהעצמה? יום העיון יעסוק בסוגיות הקשורות למקומו של הספר הדיגיטלי במרחבי הצריכה השונים (חינוך,אקדמיה, ספרות יפה), יסקוראת העזרים השונים לקריאת הספר האלקטורני, יבדוק את סוגיית זכויות היוצרים שלמדיום זה וינסה לברר את מקומן שלהספריות לנוכח מציאות זו.

קישורליום העיון:כלים מידעניים בפעולה: פתרונות מעשיים לעולם המידענות והתוכן.

מטרת יוםהעיון הזה להציג בראייה כוללת ואנליטית את ההתפתחויות והדילמות בתחומי המידענות.

ביום זה אניארצה בנושא: "מידענות על פי החשיבה התוצאתית" . צורת חשיבה שתכנס יותרויותר למתודולוגיות העבודה המידענית.

  • מידע בסלולרי – תכנים וטכנולוגיה בכיס שלך – יום העיון יעסוק ביישומים הטכנולוגיים במספר תחומים חדשניים כגון: עיתונות אישית במכשירים ניידים, ספרים דיגיטליים על גבי פלטפורמות ניידות, מידע מחקרי בסלולר ושירותי מידע חדשים.

טכנולוגיות "הניידים" מחוללותמהפכה בנגישות למידע ולזמינותו ולהן השלכות על כל תחומי החיים, כולל היבטיםכלכליים מרחיקי לכת. היקף המהפכה רחב בהרבה ונוגע בקשרים חברתיים, אינטראקציותבין אנשים ואף בעל השלכות פסיכולוגיות.

יום העיון יעסוק ביישומיהטכנולוגיות במספר תחומים חדשניים כגון: עתונות אישית במכשירים ניידים, מידעמחקרי בסלולר, ספרים דיגיטליים על גבי פלטפורמות ניידות ושירותי מידע חדשים. ביום זהידונו בשינוי תפיסת הגישה לשרותי מידע, היבטים טכניים של התשתיות הנדרשות, השפעותחברתיות והפן הסוציולוגי הנובע משימוש בשרותים חדשניים אלו.

קישורליום העיון:המוטלטלת של המודיעין התחרותי בעידן השינויים הגלובליים.יום העיון יתמקד בתרומה המעשית של המודיעין התחרותי ככלי אטסטרגי לניתוח הסביבה התחרותית וההתמודדות של חברות גלובליות בשווקים תחרותיים.

קישור ליוםהעיון:ידע בהתאמה אישית – שיטות וגישות חדשניות בעידן הווב 3  –

יום העיוןיעסוק בסוגיית התאמת תוכן ופרסומות ייחודיות באמצעות ניתוח פעילות המשתמש באתריםוברשתות חברתיות, שימוש בטלפונים חכמים וב – GPS לאיתור מקום מדויק ולמתן המלצותרלוונטיות. אני ממליצה על יום זה… ראשית, Intelligence Location הוא העתיד. כלומר,השימוש ב – GPS יתחזק יותר ויותר לצרכים שונים ויהיה חלק מהחיים שלנו. שנית, אני מעבירההרצאה "הטמעה של התאמה – כיצד להטמיע ידע מותאם לעובד". אני מאמינהשצריך להכיר את המתודולוגיות להתאמת התוכן כדי להתמודד עם עומס המידע ולשפר אתהיעילות שלנו בשימוש במידע. שלישית, הרצאותיו של ד"ר אלון הסגל מאוד מעניינותואני בטוחה שיום זה יהיה מרתק ומחדש.מידע עסקי – מה אין בגוגל ואיפה זה מתחבא?

סדנת מבוססתחקר מקרים. ממי לקנות, למי למכור, דרך מי להפיץ? הסדנא תסקור את מקורות המידעהעדכניים והמשאבים השונים העונים על הצרכים של העסק בתחומי המידע העסקי והמודיעיןהעסקי.עומס המידע והתחרות על הקשב שלנו.

 האם אנו מקבלים את הדין והופכים לעבדים שלהדואר האלקטרוני והרשתות החברתיות? יום העיון ידון בטכנולוגיות ובדרכיםהתנהגותיות, ארגוניות וניהוליות להתמודדות עם עומס המידע.

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: