יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

יריד החדשנות האורבנית של מרכז השלטון המקומי התקיים בתאריכים 24-25 בינואר 2017 בביתן 2 של גני התערוכה בתל אביב. השתתפו בו יותר מחמשת אלפים ראשי עיריות ובעלי תפקידים בכירים ומקצועיים ברשויות המקומיות ובגופים ציבוריים. פתיחת הכנס נעשתה במעמד ראש הממשלה, ויושב ראש הוועידה היה ראש מרכז השלטון המקומי, וראש עיריית מודיעין, חיים ביבס.

עוד לפני הכנס החליפו לחיצות כפתור בפייסבוק או בווטסאפ את הפגישות עם ראש העירייה שהיו הכרחיות קודם לכן, ואמצעים טכנולוגיים ואפליקציות החליפו את הרישום הידני לבתי ספר ולגנים. זה אפשר חיסכון תקציבי גדול. בכנס זה נחשפו עובדי הרשויות המקומיות לטכנולוגיות חדשות נוספות ועליהן ללמוד ולהתחיל לאמץ בעיר שלהם.

עוד בכירים שהיו שם הם השר לביטחון פנים, שר התחבורה ושר החינוך. השר גלעד ארדן חתם עם חיים ביבס, ראש מרכז השלטון המקומי, על אמנה למניעת שיימינג ושיח נקי ברשת.

גלעד ארדן וחיים ביבס חותמים על אמנה למאבק בשיימינג. (צילום: מרכז השלטוו המקומי)
קרדיט: מעריב און-ליין

פיתוחים שהוצגו בכנס

שניים מהמוצגים שהוצגו שם הם מערכת לטיפול באירועי חירום ואפליקציה שמאתרת מקום חנייה פנוי. חברה בשם ONH הציעה דרכים למחשוב של ניהול אולמות הספורט, גינות משחקים ונכסים ציבוריים אחרים דוגמתם. חברה בשם מובקס מנהלת את הנסיעות של הרשויות, כדי שלא ייווצר מצב שבסוף כל חודש יצטרכו לברר מי נסע ומתי. שחם אריכא הציג את הרעיון להציב שקעי טעינה למכשירים סלולריים בספסלים ציבוריים, ויאג מקבוצת ארגיל מציע להציב נורות LED לפני מעברי חצייה, שפועלות רק כאשר אדם דורך על הפסים. מוצר הדגל של אורבן דיגיטל הוא שלט לתחנות אוטובוס, שבלחיצת כפתור יראה את הקווים שעוברים בתחנה, מסלולו של כל קו וכמה זמן ייקח להגיע לתחנה הבאה. הוא מתעדכן בעברית, אנגלית וערבית על הסיבות של האוטובוסים להימנע מתחנות, מקריא את עצמו לעיוורים ויורד לגובה של כיסאות גלגלים. בכנס נאמר כי מתוכנן להיות גם חיישנים בחניות נכים, שמזהים את תוויי הנכה של הרכבים שאמורים לחנות בהן, ומדווחים לרשויות אם חונה רכב בלי תו. חברת זנסיטי עובדת על מערכת שקוראת מה שהאזרחים כותבים בפייסבוק ושאר הרשתות החברתיות, בניכוי פרופילים מזויפים, מערכת אחזור מידע שמאפשרת לעיריות לדעת על מה התושבים מתלוננים וממה הם מרוצים.

תערוכה

פאנלים ומושבים מקצועיים

נוסף על תצוגות המוצרים, כלל היריד גם כנסים מקצועיים. אחד מהם עסק בהיערכות העורף למצבי חירום. בכנס זה השתתפו אלוף פיקוד העורף יואל סטריק, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ ואפילו השר להגנה וחירום של רוסיה.

מצב חירום

ביום השני של הכנס התקיימו מושבים. היה מושב בנושא איכות הסביבה שנדונו בו ענייני זיהום האוויר והפסולת במעמד השר להגנת הסביבה זאב אלקין. מושב אחר היה בעניין אתגרי המרכז והפריפריה בתחבורה, שם השר ישראל כץ, הזכיר את העבודות לחיבור ירושלים למרכז. מושב שלישי עסק בנושא הגנה מפני חקיקה ורגולציה שמשליכות על תקציבי הרשויות המקומיות. היו גם מושבים שעסקו בתחומי התרבות והרווחה, בהשתתפות השרים מירי רגב וחיים כץ בהתאמה. רגב גם הייתה בפאנל בתחום הספורט כאמצעי לצמצום פערים בחברה ולהצלת נערים מחיי פשע. ראש עיריית גבעתיים רן קוניק ביקר את תמ"א 38 בטענה שהיא מטפלת בכל בניין בנפרד ולא מסתכלת על העיר כולה.

מצב חירום 2

קישורים:

עיתון מעריב, ועידת מרכז השלטון המקומי: חכם יותר, יעיל יותר, מתקדם הרבה יותר

עיתון גלובס, יריד החדשנות האורבנית שמנסה לקשר בין עיריות לתושבים – גלובס

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: