יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

ף

"אם ניתן יותר כוח  לערים הן יוכלו לפתור בעיות שמדינות לא יכולות לפתור. פרופ' בנג'מין ברבר, תיאורטיקן פוליטי, מומחה לדמוקרטיה טוען שבמקום להמשיך במה שנתפסת בעיניו כשיטה כושלת, שבה מדינות מנסות אבל לא מצליחות לפתור בעיות מורכבות שצצות בזו אחר זו ברחבי העולם, כמו הגירה מסיבית והתחממות האקלים, ניתן לראשי הערים לפתור אותן. למה? כי הם האנשים המנוסים ביותר בפתרון בעיות – הם יודעים להיות פרגמטיים וענייניים.

במאמר דוגמאות להצלחות של ראשי ערים שהצליח להתמודד עם בעיות שמדינות לא הצליחו . לדוגמה, ראש העיר של ניו-יורק מייקל בלומברג, כבר יצר רשת מודיעין נגד טרור שאינה תלויה רק במידע שסוכנויות הביון הממשלתיות מספקות לה, אלא מתחברת לערים אחרות בעולם ומקבלת מידע מרשתות המודיעין שלהן.

פרופ' ברבר מדבר על איזון מחדש של מערכת היחסים בין המדינות לערים. אין זה אומר שמדינות יעלמו, אך הערים יקבלו מקום נכבד יותר כמו שבאתר פירנצה, אתונה ורומא.

לממשלות במדינות יש נטייה טבעית לחשוב שערים הן מעין "חברות בת" שנמצאות בדרגה נמוכה בהיררכיה. כי התפקיד שלהן הוא לציית.

"אבל הערים אומרות, רגע אחד. אנחנו פותרות את הבעיות, אנחנו מייצרות 80 אחוז מהעושר של העולם. כדי לתקן דברים , אנחנו צריכות יותר סמכות שיפוטית. אנחנו רוצות תפקיד חשוב יותר, שוויוני ושתהיה לנו אוטונומיה".

שיטת השלטון במדינת ישראל כמו במדינות רבות אחרות היא היררכית  – המדינה שולטת בערים. אם ראש עיר רוצה להיות אפקטיבי הוא חייב לעבוד עם המפלגות הלאומיות. אבל אם חושבים על זה , מרבית אוכלוסיית ישראל נמצאת בערים ורוב העושר נמצא בערים.

פרופ' ברבר שהיה יועץ של ביל קלינטון ועבד גם עם המפלגה הדמוקרטית בגרמניה מקים "פרלמנט גלובלי של ראשי ערים" מכל העולם.

100 ראשי ערים יפגשו בו, כולל מישראל ומהרשות הפלסטינית, כדי לנסות לדון יחד כיצד לפתור בעיות עולמיות חשובות כמו טרור, הגירה והתחממות כדור הארץ .

מספרים שלפני כ – 30 שנה, ראש עיריית ירושלים טדי קולק אירח במשרדו מנהיגי כמה דתות – אימאמים, רבנים וכמרים. כל אחד בתורו סיפר לראש העיר את הנרטיב שלו והסביר למה דווקא לקהילה שלו מגיעה גישה למקומות הקדושים בירושלים.

כשכולם סיימו את דבריהם טדי קולק קם ואמר:

"תחסכו ממני את הסיפורים שלכם (הנרטיב), ואני אתקן את הביובים שלכם". 

כראש עיר אינך יכול לפתור את השאלות הנרטיביות ההיסטוריות הגדולות, את השאלות הדתיות, או את אלו הקשורות לאידיאולוגיה. אבל אתה יכול לגרום לאוטובוסים לנסוע, אתה יכול לתקן את הביוב ואתה יכול להפוך את ירושלים לעיר אפקטיבית עבור כולנו, לכל האנשים מכל הדתות.

המאמר התפרסם במגזין  EPOCH TIME , הגיליון 287, יולי 2016, המחברת מאיה מזרחי.

 

 

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: