יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

 

שמי ד"ר ענת קלומל-צוייג, מכהנת כחברת מועצת העיר כפר סבא מטעם סיעת תפו"ח באופוזיציה (ראש האופוזיציה עו"ד אהוד יובל לוי), כדירקטורית החברה הכלכלית כפ"ס בע"מ וכדירקטורית החברה לתרבות ופנאי כפ"ס בע"מ.

התקציב בעיר כפר סבא לשנת 2016 הוא 889.72 מיליון ש"ח. בפעילותי במועצת העיר כפר סבא העליתי שאילתה (לפי סעיף 36 א' לתוספת השנייה לפקודת העיריות): האם יש תוכנית רב שנתית להפוך את כפר סבא לעיר חכמה, מי מוביל מהלך זה בעירייה?

תחום "הערים החכמות" מעסיק אותי מאוד כמידענית החוקרת חידושים בעולם ובוחנת את המגה טרנדס המשפיעים על החיים שלנו בכלל. מחקר הדוקטורט שלי עסק כיצד להציג מידע למקבלי ההחלטות במציאות משתנה.
מומחיותי היא בתחומי המידענות, מודיעין עסקי תחרותי, מחקר ותיעוד וניהול ידע ומאמינה בשקיפות והנגשת מידע לתושבים כדי להוביל למיצוי זכויות ושיפור איכות החיים.

הנני בעלת תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל ומזרח תיכון מאוניברסיטת תל-אביב, תואר שני בלימודי ביטחון מאוניברסיטת תל-אביב, תואר שני בלימודי מידע מאוניברסיטת בר-אילן וגם תואר שלישי בנושא זה.

בנוסף תעודת הוראה בהיסטוריה וערבית, ועבדתי כמורה 3 שנים הכנתי לבגרות בהיסטוריה בתיכון רבין כפ"ס, תיכון אלון רמת השרון ותיכון מוסינזון הוד השרון. לפיכך, החינוך הדיגיטלי חשוב לי מאוד, ואחת מהצעות הסדר שהצעתי במועצת העיר היה לבצע השוואה בין בתי הספר לגבי היחס בין מספר התלמידים הלומדים בבית ספר ומספר המחשבים והשאיפה 1:1 … יום יבוא.

ישנן הגדרות רבות למושג "עיר חכמה". כיצד היית מגדירה זאת ? לאיזה הגדרה את הכי מתחברת ?

"עיר חכמה" עבורי היא עיר המהווה "סוכנות מידע", צומת מידע המקשרת בין אנשים ובין חפצים על ידי רשת מידע ומאפשרת חיים איכותיים המנצלים בחוכמה את המשאבים הרוחניים (הון אנושי) והמוחשיים של העיר והם רבים מאוד.

·ספרי על פיתוח/אלמנט/מוצר עיר חכמה ממנו התרשמת כאן בארץ.

האמת לא מספיק התרשמתי מהיישומים של הרשויות המקומיות בארץ, לא מספיק שיש אתר אינטרנט, אפליקציה, פייסבוק, או משתמשים באפליקציות שונות כפנגו ודומיהן , או מאפשרים תשלום דרך האתר ואלו חידושים חשובים ואני משתמשת בכולן , אלא עדיין לא מבינים את עוצמת המידע שקיימת בעולם והרשויות לא מבצעות תהליך התאמה מספיק לכל החדשנות לעיר שלהן ולא מבצעות מספיק מחקר כדי לקבל החלטות על פיהן ולא משנות את התרבות הארגונית שלהן.

מה האתגר המשמעותי ביותר בדרך להחדרת פיתוח/אלמנט/מוצר עיר חכמה לשוק המוניציפאלי בישראל וכיצד ניתן להתגבר עליו ?

האתגר הוא להתאים את הטכנולוגיה לעיר ולפני שמאמצים ומשקיעים טכנולוגיה לבצע מחקר חיצוני על יזמויות בעולם והטמעה של אותה טכנולוגיה וגם מחקר פנימי כיצד התושבים ברשות המקומית יאמצו את הרעיון. עיר חכמה היא עיר שמבצעת פרסונליזציה לכל רעיון ומתאימה לתושבים השונים בה. יתרה מזו, גם היכולת לגרום לתושבים עצמם שיהיה להם אינטרס בפיתוח עיר חכמה בישראל.

·איזה פיתוח בתחום הערים החכמות שקיים היום בעולם היית "מעלה ארצה" ?

אני התלהבתי מה"רכב האוטונומי" שמתפתח בעולם ובמיוחד מהמכונית של גוגל –
Google Self-Driving Car Project

כשהיתה ישיבה במועצת העיר כפר סבא לגבי תוכנית המתאר לעוד 30 שנה כאשר יהיו בעיר כפר סבא 150,000 תושבים
שאלתי את האדריכל ומהנדסת העיר האם הכינו תשתית לרכב אוטונומי והם הסתכלו עלי במבט מוזר מאיפה הגעתי לזה.
וביום רביעי האחרון שאלתי בישיבה שעסקה האם להכנס לפרוייקט "יצירת נתיב נסיעה בצירים ויצמן וטשנרניחובסקי לטובת תחבורה ציבורית" ושוב כעסתי עליהם שלא הזכירו אפילו במילה את הרכב האוטונומי….
ואני חושבת שאני הראשונה בארץ שדיברתי על כך במועצת העיר….

ובגלל שאני חושבת שהרשויות המקומיות לא מספיק מאמצות את התפיסה של ערים חכמות וגם לא טכנולוגיות ולא יודעות כיצד להטמיע אותן אני הקמתי לאחרונה פורטל www.smartcityisrael.co.il שיכולל מאגר מידע לכל הפתרונות והטכנולוגיות הקיימות לערים חכמות.

קישור לדף הפייסבוק ד"ר ענת קלומל חברת מועצה למען עיר חכמה 

הנני מכהנת בהנהלת איגוד נבחרות הציבור ברשויות המקומיות בישראל 

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: