יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

פעילותי בפוליטיקה החלה כאשר חברה טובה שלי המליצה עלי להיות מועמדת בסיעת תפו"ח של יובל לוי והפכתי להיות מועמדת מס' 3 וחלק מהקדנציה מס' 2 . בבחירות הללו הפכתי לחברת מועצת העיר כפר סבא.

המרוץ לקמפיין היה מרתק! אני וחברתי הפכנו להיות מתחרות ושתינו בעלות ניסיון עשיר ברשתות החברתיות, חוקרות ולומדות את השימושים השונים, שתפנו פעולה בכתיבת המאמר וגם התחרנו האחת בשנייה. 

המסקנה – תחרות מפרה! תחרות יוצרת אתגרים ותחרות מאפשרת למידה והשתפרות! 

פוליטיקה ארצית ומקומית באמצעות רשתות חברתיות הן אינן מהפכה. הן כורח המציאות. 

    ב 22 באוקטובר ייצאו מעל 250 רשויות מקומיות בישראל לבחירות על רשויות ערים וחברויות במועצות המקומיות. השנה, בניגוד לשנים קודמות ארעה סיטואציה הנקראת בעגה המקצועית "ברבור שחור" במפת הקמפיינים לרשויות השונות. תקציבים מסורתיים יפלו חלל לטובת תקציבים דיגיטליים, מנהלי קמפיין עבור מתמודדים ינהלו דיאלוגים קרובים עבור לקוחותיהם עם הציבור אליו הם פונים, הרבה רשויות יזנחו כספים רבים של חוגי בית ועבודת שטח לעבודת שטח חדשה.

הפייסבוק והרשתות החברתיות. כל מועמד לרשות העיר, יפתח דף פייסבוק ויצטרך ללמוד את כללי המשחק החדשים בבחירות 2013. לא מספיק לרשום סטטוס בדף הפייסבוק ובכך לחשוב שמתמודדים באופן מודרני וחדשני בבחירות. בכדי לרכוש את אהדת הציבור, לשכנע באופן אפקטיבי ולקבל את הלייק המיוחל בפייסבוק ואחר כך את הפתק בבחירות צריך לייצר קמפיין מתוכנן שמשפיע על המיינד של ציבור חושב, ללמוד את צרכיהם, להקשיב להם ולתת מענה חכם בדיאלוג ברשת החברתית ובכך להפוף אותם לחלק מהנכס בבחירות. 

אובמה סטייל 

     ברק אובמה ניצח את מערכת הבחירות שלו עם הרבה מאד אינטרנט. רוב התרומות לקמפיין במטה הבחירות גויסו באמצעים דיגיטליים והגיעו ל – 690 מיליון דולר מתוך מילארד דולר, כאשר הם הצליחו לגייס בשיטת "מימון ההמונים" ( גיוס תרומות קטנות דרך האינטרנט) 500 מיליון דולר מסכום זה.

    המטה של אובמה ניהל את הקמפיין בתחילה בעיקר באמצעות דואר אלקטרוני, אך השימוש ברשתות החברתיות התחזק מאוד כבר בבחירות 2008 מול יריבו ג'ון מקיין מהמפלגה הרפובליקנית ובוודאי בבחירות 2012 מול יריבו מיט רומני, המועמד מטעם המפלגה הרפובליקנית.

ברק אובמה השתמש בעיקר בכלי המדיה החברתית podcastingTwitterMySpaceFacebookYouTube .

   בבחירות 2008 הוא השקיע בפייסבוק 643,000 דולר בכדי לקדם את דף הפייסבוק שלו מתוך תקציב של 16 מיליון דולר שהושקעו בקמפיין באינטרנט. הוא העסיק מאות אנשים שישבו באינטרנט וענו לכל אזרחי ארה"ב בכל שאלה ושאלה והתוצאה של השקעה זו הובילה להשגת מיליון חברים בפייסבוק ב – 2008 וכיום בדף האוהדים של ברק אובמה נמנים 35 מליון אוהדים.

   ברק אובמה השקיע גם ברשת החברתית טוויטר ובמהלך שנת 2011 הוא צייץ כ – 4,239 ציוצים ל – 16,505,044 עוקבים. בטוויטר אובמה העלה נושאים רבים שעוררו את הוויכוח במהלך הבחירות.

   זה לא שאובמה לא השתמש בכל השיטות המסורתיות בקמפיינים בבחירות שלו. הוא נסע מעיר לעיר ומכפר לכפר. זה לא שהוא לא השתמש בסיכות וחולצות וסמלים אדום כחול לבן כמו שהאמריקנים אוהבים, אבל אובמה עשה עוד משהו. משהו שנתן לו את הEDGE הזה שבו אנשים נפעמו ונדהמו לראשונה בתולדות הבחירות בעולם. נשיא נבחר בפייסבוק. הוא העביר את המסרים שלו באופן חכם, מתוכנן וניהול את הרשתות החברתיות ובכך אפקטיביות שכנוע הבוחרים ברשתות החברתיות הצליחה והובילה לבחירתו בשנית.

    תעמולת בחירות 2013 בישראל גם עברה לרשתות החברתיות. כל השנים הללו דיברו על זה פה בישראל. אך הביקורות היו לכל כיוון אפשרי. החשש מתגובות נזעמות מצד אנשים מול מועמדים לבחירות, ויכוח סוער והצורך להגיב ולשכנע את האוהדים בדיאלוג מתמיד וויראלי הרתיעו נבחרי ציבור רבים. בתעמולת הבחירות 2013 תשדירי הבחירות בטלויזה כבר לא היו במרכז ההשקעה. למעשה, המסרים שהוצגו בהן כבר נאמרו כמה חודשים קודם לכן ברשתות החברתיות.

בישראל הבינו שאת בחירות נובמבר 2012 חייבים לנהל אחרת. אין חבר כנסת שלא פתח עמוד בפייסבוק. אין חבר כנסת שלא פצח בקמפיין ממומן. ואין מועמד לראשות מפלגה גדול (ע"ע לפיד, יחימוביץ, בנט וכד) שלא הפעיל צי שלם של מפעילי רשתות חברתיות בפיסבוק, טוויטר לצעירים ויוטיוב לסרטוני "אני עשיתי". כולם היו בתוך החגיגה הזו. כולם כתבו סטטוסים "אישיים" לכאורה כאילו המועמד כתב אותם בעצמו (בנט ולפיד אכן כתבו כמה בעצמם) הם דיברו עם העם. הם הפכו לנגישים עבור העם. העם יכול לראשונה בחייו להסתכל בגובה העיניים של המועמד וזו היתה בשורה! לא עוד מורם מעם, לא עוד מכתיב לציבור.

הברבור השחור בישראל בתחום הפוליטיקה המקומית הנה אירוע חד משמעי. האדם האינדיבידואלי קובע. הוא חשוב והוא יגיד את דעתו בקול רם למי שיהיה מוכן לשמוע. הוא חשוב היום יותר מבעבר והוא קובע כבר לא פעם אחת ולא פעמיים את סדר היום הציבורי. לפיד ובנט היטיבו להבין את זה יותר מכל מועמד אחר בבחירות הארציות וקבעו את הטון. בחירות מנצחים עם רשתות חברתיות.

ומה בבחירות לעיריות 2013?

ובכן אנו יודעים שהציבור בישראל השתנה לבלי הכר, אם תרצו חלה סינגולריות בתופעת הבחירות בעולם כולו ובישראל בפרט. אחת מכותבות שורות אלו מייצגת מספר לא קטן של מועמדים בישראל לרשויות המקומיות. ברשויות ערים מתקדמות מאד ובערים הנחשבות "מפגרות באינטרנט".

   נב גל, שהתחילה לנהל קמפיין בחירות של מועמדים לעירייה לקראת הבחירות טוענת כי המועמדים מבינים שאם בעבר לא היה שקל אחד מופנה מהתקציב לרשויות אלו, הרי שהיום מופנים בין 20% – 40% מהתקציבים לניהול ברשתות מקומיות (יש גם ערים עם אנומליה של 80% מהתקציב לבחירות המופנה למדיה הדיגיטלית). המשמעות של עובדה זו הינה מרשימה לכל הדיעות. מה קרה שמועמד מבין שהוא היום יותר מבעבר חייב להיות נגיש? התשובה היא באמת כוחו של הבוחר. ואם אומר לעצמו הבוחר אני יכול לכתוב היום על הקיר של שר האוצר מה אני חושב על הגזרות החדשות שלו, אז אוי ואבוי אם אני לא אהיה נגיש לראש העיר שלי כדי להגיד לו שלא מפנים לי את הגזם מהרחוב. את זה מבינים המועמדים היום יותר מבעבר. ואם בעבר, ראשי עיר לא היו נגישים ורספונסיבים לתושביהם, הרי שתופעה זו נעלמה ולא תשוב יותר. "אתה אחד מאיתנו, אנחנו בחרנו בך, אנחנו נתנו לך מנדט לנהל את העיר, ואנחנו יכולים לקחת אותו ממך. אז תענה לנו כשנצטרך".

כיצד לנהל נכון בחירות “דיגיטליות” בשנת 2013?

מילים רבות נכתבו בשנה האחרונה, על כיצד לנהל קמפיינים פוליטיים בכלל ושל רשויות מקומיות בפרט. ובכל זאת חשוב להתעכב על מספר תחומים עיקריים בהם יש להתרכז: ראשית, הפייסבוק הוא המדיה העיקרית בה נהוג לבלות ולדבר עם "העם"אבל זו לא המדיה היחידה. הכל קשור בתקציב, זה ברור אבל מנסיוננו האישי, צעירים נמרצים ומעורבים נמצאים גם בטוויטר ובאינסטגרם, זירות חשובות מאד לפעולה. קהלים מבוגרים, הורים וגמלאים יקחו גם את הזמן לראות סרטונים והישגים של המועמד גם ביו טיוב.

חובה לייצר באאז וחשיפה גדולים ככל האפשר. ולכן, קמפיינים ממומנים, בהתחשב כמובן בתקציב המועמד הם הכרח לניהול חשיפה גדולה ככל האפשר של הקהלים אליהם מכוון המועמד. וכאן אנו נכנסים למעט טכנולוגיה. ענב גנד גלילי עוסקת בפיתוח של מוצר תוכנה המנטר את הקהלים השונים עבור העיריות השונות. קרולרים מיוחדים המסוגלים למצוא עד איזו מידה המועמד בעיר ספציפית מקבל יחס חיובי, שלילי או נייטרלי (כלומר ללא יחס בכלל) ועל פי התוצאות הללו, לייצר למועמד קהל מפולח שעל פיו הוא יוכל למקד את הקמפיין שלו על פי אסטרטגיה שנדון בה בהמשך. ככל שנוכל למקד את הניטור שלנו על האוכלוסייה אליה אנו רוצים לפנות, נוכל לרכז אנרגיות על קהלים רלוונטיים ולא לבזבז אנרגיות על קהלים מתנגדים.

אסטרטגיה בניהול קמפיין ברשתות חברתיות .

לאור ההבנה שלנו את משך הזמן בו פועלים ברשויות, ואת מידת המעורבות של התושבים ברשויות השונות, אנו מגלים כי בחירות מקומיות לא מתנהלות כמו בארציות. מדהים לגלות, שלמרות שהעירייה משפיעה על החיים היומיומיים של התושב, הרבה יותר משר האוצר או שר התמ"ת, הבחירות ברשויות המקומיות מתעוררות לחיים רק כחצי שנה לפני הבחירות. למרות שההשפעה של העיריות על חינוך, תרבות, תשתיות ופשיעה הוא קריטי לתושב, בכל זאת אחוז ההצבעות נמוך, אחוז ההתגייסות נמוך והתושב מפגין אדישות לא קטנה לנעשה ומתחולל בעירו. לכן מצליחות השנה המדיות הדיגיטליות לעורר במשהו את האזרח הפשוט. הוא בעבודה, בבית בכל מקום, והוא גולש מבלי לטרוח יותר מדי. לכן הוא מוכן לשמוע מה יש למועמד לומר לו. אל תביא אותו לחוגי בית! חוגי בית הם כשלון. והגיע הזמן שמועמדים יבינו את זה. הם לא יביאו יותר מ10 אנשים לחוג בית. הם לא יוציאו אותם מהכורסה אחרי שמונה בערב, ולא חשוב כמה בוערות הבעיות בעירם. אבל הם כן מוכנים לשוחח עם המועמד בפייסבוק, בצ'אטים, בפורומים העירוניים ובכל מדיה אחרת שלא מוציאה אותם מהכורסה. זה השינוי הגדול בו מועמד יכול לעבוד. אבל שוב, עלינו לבדוק האם המועמד חביב על הציבור. האם הציבור אדיש אליו והאם יש לו מתנגדים רבים.

 מנסיוננו, יש הבדלים עצומים בפיתוח האלגוריתמים שלנו עבור ראש עיר מכהן לעומת מתמודד מול ראש עיר. האסטרטגיה הנכונה ביותר כיום היא לעבוד ראשית מול קהל התומכים הידוע, שאותר באמצעות הקרולר, אחריו יש לעסוק בטיפול במתלבטים ויש להתמקד בשתי אוכלוסיות אלו בלבד. אם המועמד הוא ראש עיר מכהן אין לו מה לעשות מול המתנגדים לו. הוא יכול לענות להם בנימוס. לא לחסום, ולא למחוק אבל הוא לא יקבל את הקול שלהם. מועמד מול ראש עיר יכול להיות הרבה יותר קואופרטיבי מולם. למעשה, אחד הקרולרים שלנו באחת הערים, מבצע ניטור למתנגדים של אחד מראשי הערים המכהן כדי שנאתר אותם ונפנה אליהם, במסגרת המועמד שלנו שאינו ראש העיר באותה עיר. מתנגדים אלו יהיו קלים יותר לשכנוע להצביע עבור המועמד שלנו. מפני שהם יכולים להיות למעשה כקולות שקל יהיה לשכנע.

   כל סטטוס שיוצא, כל תמונה שעולה וכל סרטון המוקרן במדיה חברתית חייב להיעשות במסגרת האסטרטגיה הכללית של הקמפיינר למועמד. אין שליפות מהמותן, אין תגובתיות אלא במקרים בהם נדרשים להם. יש אסטרטגיה, יש דיוק ויש הבנה של מה אנחנו רוצים להשיג בבחירות האלו. ראשות עיר, חברות במועצה או להוביל רשימה ראשונה המתמודדת. יש לתכנן את תקציב הרשתות הבחרתיות כך שהוא יהיה מחולק לניהול רשתות באופן שוטף. כתיבת תוכן רב ככל האפשר לפני שעולים לאוויר תוך שהוא מאושר על ידי המתמודד והמטה שלו ולבסוף ניהול קמפיין ממומן תוך ניצול התקציב באופן מיטבי.

   ההצלחה של המועמד ברשויות המקומיות תהיה דרך טכנולוגיה חדשנית, ניטור קהלים, שיחות חכמות ומוכנות מראש והרבה מאד עבודת שטח שתתורגם לעבודת אינטרנט. על מנת לעשות את זה הכי נכון, כדאי שתעלו מהר לאוויר. מוכנים. היכון, צא.

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: