יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

ערים גדולות ומתפתחות בעולם החלו לעבור תהליך לקראת היותן חכמות יותר, כבר כיום, אנחנו עדים להתגברות המחשוב בערים – רמזורים חכמים, מצלמות, בנייה חכמה וירוקה ותשתיות מקוונות שונות. גם באשדוד מפתחים מדיניות וחזון בתחום זה: "מדובר במהפכה של ממש, שתהפוך את החיים של התושבים להרבה יותר קלים עם טכנולוגיה שתהיה בכל מקום", אומר ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי. "הנושא נמצא כבר בוועדת היגוי בראשותי בשילוב אגף תעשייה ותעסוקה. ג'נרל אלקטריק מעוניינת להשתלב בהקמה, והתחלנו משא ומתן עם חברת סיסקו, המומחית במשיכה, בקליטה ובאגירה של נתונים"

ראש העיר מציג את ההתקדמות של העיר אשדוד בתחומים שונים כגון חינוך, תרבות, פיתוח העיר , ניקיון העיר, התעסוקה , השירות לתושב, המכונות בשעת חירום.

הרעיון המרכזי מאחורי פיתוח עיר חכמה כשתושב הוא במרכז. היישום – טכנולוגיה בכל מקום, חיישנים בכל מקום.

סוגי טכנולוגיות ורעיונות שהועלו לוועדת ההיגוי באשדוד:

פתרון לבעיית הפסולת 

לדוגמה, מערכת של חיישני משקל מוצמדים לפחי אשפה, המשדרים את כמות הפסולת שהצטברה ומתריעים למערך בקרה מרכזי על מיכל שעומד להתמלא. טכנולוגיה זו מסייעת לצמצם את בעיות התברואה והלכלוך בעיר, כאשר פינוי האשפה מתבצע בזמן בזכות הבקרה של החיישנים.

פתרון לבעיות חנייה 

 אפליקציה שמראה מקומות חנייה פנויים.
פתרון לבעיית זיהום אוויר
שימוש בחיישנים על עמודי תאורה שיספקו מידע על איכות הוויר ומזג האוויר.
פתרונות לחסכון מים בגינות 
מערכת מים חכמה משולבת בחיישנים המדווחים על מידת לחות וטמפרטורה, תחסוך מים גם למחלקות הגינון בעיריות.
פתרון לחסכון חשמל של תאורת רחוב 
 רשת חשמל חכמה במרחב הציבורי העירוני מאפשרת להדליק ולכבות תאורת רחוב לפי קיומם ואי קיומם של אנשים.
פתרון בביטחון תלמידים 
הורים ישימו צ'יפים בתיקים של הילדים שלהם וכאשר הילדים ינסו לעזוב את בית ספר ולהסתובב לבד, יהיה להם צ'יפ שיסייע למצוא איפה הם נמצאים.
ראש העיר הקים וועדת היגוי בשילוב אגף תעשייה ותעסוקה. העירייה יצרה קשר עם ג'נרל אלקטריק ועם חברת סיסקו המומחית במשיכה וקליטה ובאגירה של נתונים.
פתרונות למערכת חינוך חכמה יותר 
ד"ר לסרי התייחס אל שילובה של מערכת החינוך בתכנית העל שתהפוך את אשדוד לעיר חכמה: "מעבר ללוח חכם בכיתות וטאבלטים לתלמידים, הקשר בין מורה לתלמיד יהיה תמידי באמצעות אפליקציות מעקב אחר לימודים והתאמת תכנית לימודים פרטנית. מערכת החינוך תפעל ליצירת סביבת חינוך מתוקשבת עם מיטב הטכנולוגיות בתחום, סביבת לימוד מקוונת עם ניצול חכם של אתרי ידע שיתופיים וספרים דיגיטליים, ושיתוף הציבור באמצעות ימי חשיפה לנעשה בבתי הספר".
פרוייקט דגל תחבורה חכמה וירוקה באשדוד 
 אשדוד זכתה בהתמודדות על פרויקט תחבורה ירוקה וחכמה, ומבין 17 הרשויות שהשתתפו בתחרות, הציגה אשדוד את התוכנית האטרקטיבית והמבטיחה ביותר.
 מרכיבי הפרויקט כוללים צירי העדפה לתחבורה ציבורית, מעבר בכרטיס אחד בין כלי תחבורה ציבורית, השכרת אופניים, הגדלת הנגישות לרובעים השונים, הקטנת משך הנסיעה ועוד
אשדוד רוצה להיות כמו דבלין באירלנד, ריו דה ז'ניירו בברזיל, שטוקהולם בשוודיה וסינגפור.

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: