יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

ביג דאטה של ניהול המשאבים חשמל, מים ופסולת של הרשויות המקומיות

חברת הבת של מעלות תרשיחא פארק קורן מנהלת פעילות מחקר ופיתוח ליצירת מיזם שמשלב איסוף מידע ומחקר להטמעת טכנולוגיות מתקדמות לניהול חסכוני של המשאבים חשמל, מים ופסולת על ידי יצירת בסיס נתונים ושימוש חכם בהם.

לצמיחה המהירה בפיתוח טכנולוגיות ליצירת ערים חכמות, טכנולוגיות הסביבה הופכות לפתרון חשוב לצמצום הצריכה של חשמל, מים וניהול הפסולת ברשויות המקומיות. טכנולוגיות הסביבה מתייחסות לארבעה מגזרים עיקריים: אנרגיה, מים, חומרים ותחבורה. הגורמים המרכזיים לצמיחה של טכנולוגיות הסביבה, קלינטק היא צמצום העלויות בצריכת האנרגיה, צמצום בפליטות גזי חממה וגם חסכון פיננסי.

הרשות המקומית מעלות תרשיחא השקיעה משאבים רבים בהתייעלות אנרגטית בצמצום צריכת החשמל, המים ובהתייעלות ניהול הפסולת ברשות. מעלות קדמה יוזמות של התייעלות אנרגטית במערך תאורת הפנים והחוץ על ידי שידרוג תאורת מבנים ב – 16 מבני עירייה, ושדרוג תאורת הרחוב ב – 52 מרכזיות תאורה. הושקע בפרויקט זה כ – 12 מיליון ש"ח (מענק ממשלתי 2 מיליון ש"ח), ומוערך חסכון של כ-  3 וחצי מיליון ש"ח, ותקופת החזר ההשקעה צפויה (מדובר בחיסכון בהוצאות על חשמל בלבד) ב – 3.6 שנים בלבד. מעלות תרשיחא גם פעלה בתחום הפסולת, היא הכינה תוכנית מפורטת להפרדת פסולת לזרמים, קידום המחזור והחלה באמצעות מנהלת פארק קורן באיתור פתרונות לניצול אנרגיה מהפסולת.

התייעלות אנרגטית זו התבססה על מחקר ופיתוח ברמה בינלאומית של מנהלת פארק קורן.  שילוב של מידענים, אנליסטים (כולל מהנדסים) וייזום פרויקטים של המנכ"ל עופר בורשטיין עבור הרשות המקומית מעלות תרשיחא, הובילה לפיתוח תוכנית לאיסוף מידע אודות צריכת החשמל, מים ופסולת מהרשות המקומית ברמת הבניין ומאפייני פעילותו.

התוכנית פותחה בהתאמה לשיטת האנליזה של המידע, לפיה מאתרים את הקשרים שבין השימושים השונים של הרשות המקומית בחשמל, מים וניהול הפסולת ואיתור ההשפעות השונות שמובילות לבזבוז כספים אדיר. איסוף המידע יוביל לפיתוח מאגר Big data מקומי ומרובה רשויות מקומיות שישתפו פעולה. המאגר שיוקם יוביל לפיתוח פתרונות סביבתיים מגוונים עם המידע שיאסף וינותח. המאגר יהפוך להיות סוג של סוכנות מידע אורבני, שיאפשר לפתח פתרונות התייעלות אנרגתית מותאמת לרשות המקומית על ידי חברות טכנולוגיות.

אימוץ טכנולוגיות סביבה בגלל טרנדים ופרסומים, יכול להטעות ולגרום לבזבוז כספי התושבים. אומנם שדרוג או החלפה של מערכות התאורה במרחבים הציבוריים עשויה להביא לחסכון ניכר בהוצאות הרשות על חשמל, אך מצד שני החלפת ציוד המכאני לציוד שאינו מספק מענה לאופי צריכת החשמל באותו רחוב או באותו בניין עשוי להיות יקר מידיי לרשות המקומית ובזבוז כספים, כתוצאה מחוסר ידע.

קבלת החלטות מושכלות וחסכוניות של הרשות המקומית חייבת להתבסס על מידע מנותח באופן מקצועי ומותאם ברזולוציה גבוהה. המו"פ של פארק קורן מציע פלטפורמה שתאפשר את איסוף המידע באופן מונחה ברמת המבנה והמרחב הציבורי. אך לא מדובר רק ביצירת מאגר נתונים גולמיים אשר אנשי הרשות לא יידעו איך לנצל אותם באופן מיטבי, אלא גם אנליזה שתזהה את מוקדי הבזבוז ויוצעו פתרונות מגוונים מבוססים מחקרי שוק מהעולם, כולל הנחיות להכנת המכרז אשר מביא לידי ביטוי אלמנטים המתאימים לפרויקטים של התייעלות אנרגטית, עלויות תפעול ותחזוקה, עלויות ניטור ובקרה, קביעת רמת החיסכון המובטחת ורמת הסיכון בהשקעה כספית.

התפיסה העומדת מאחורי פיתוח מאגר זה היא ניהול מערכתי של המשאבים הציבוריים ויכולת ניתוח התלות בין המשאבים וניצולם, הגורמים הלוקליים ההתנהגותיים המשפיעים על התפעול (מגמות בצריכה וחריגות), והגורמים החיצוניים המשנים את פני הערים והופכים אותן לחכמות ומודרניות.

מנהלת פארק קורן קוראת לרשויות מקומיות המעוניינות להקים מאגר מידע לניהול המשאבים חשמל, מים ופסולת ברשות שלהן ולהצטרף למאגר ה – big data שנמצא בתהליך הקמה ולהיות חלק מהתייעלות אנרגטית מוניציפלית מקצועית, ולנצל את ההזדמנויות הרבות לחיסכון בכספים.

עופר בורשטיין, מנכ"ל מנהלת פארק קורן, מעלות תרשיחא השקיע בפיתוח מתודולוגיית הביג דאטה וד"ר ענת קלומל-צוייג, מומחית במידענות ופיתוח ידע. מרצה ויועצת לארגונים ורשויות מקומיות  anatklkfcity@gmail.com

מידענות סביבתית

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: