יוצרים ערים חכמות בישראל - מידע ודאטה בקבלת החלטות

במסגרת האוניברסיטה הפתוחה, ייפתח קורס "מידענות ארגונית" , הכשרת מידענים בהיקף 180 שעות , הנחשב 6 נקודות אקדמיות בתואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה, אך גם תעודת הכשרה. 

לאחרונה ישנה גדילה במספר המידענים בארץ והלומדים במגוון ערוצי הלימוד. תחום המידענות כבר מספר שנים הפך להיות משמעותי מאוד בעבודה, במיוחד עבור "עובדי ידע". מקצוע המידענות כולל בתוכו מגוון מיומנויות חשוב ביותר להעצמה מקצועית, קידום הקריירה וקידום, כמובן, החברה בה עובדים. 

בקורס לומדים באופן מעמיק טכניקות חיפושי מידע ברשת האינטרנט, במאגרי מידע מסחריים, חשיבה עסקית בעיבוד מידע, תהליכי עבודה במודיעין תחרותי מראיון מסייע עם מקבלי ההחלטות, איתור צרכי מידע, יצירת אסטרטגיות חיפושי מידע, עיבוד מידע , יצירת הערכות מודיעין והפצת המידע. 

בנוסף לכך, בקורס נלמדות מיומנויות הפקת מידע בדרכים שונות, הפצת מידע במדיה מקוונת , ניהול מדיה חברתית (חברות נדרשות יותר ויותר לנהל את הרשתות החברתיות מול הלקוחות או הספקים באופן המתאים לאסטרטגיה העסקית), ניהול הידע בארגון (היכולת להשתמש בכלים מרשת האינטרנט ולהתאים אותם לעולם הארגוני). 

כמובן , גם לומדים על הפעילות של מרכזי מידע בחברות עסקיות לעומת הפעילות בספריות ציבוריות או אקדמיות. שילוב של עבודת מידענות, עיבוד מידע, הפקת מידע וניהול מרכזי מידע עם חשיבה עסקית ותהליכי מודיעין תחרותי מקנה ללומדים יתרונות גדולים מאוד במקומות העבודה. 

רבים שואלים , האם יש עבודה אחרי שאני אסיים את הקורס? 

מניסיוני , רבים מהבוגרים עשו הסבה מקצועית מרשימה מאוד ושידרגו את היכולות שהגיעו עמן לקורס . אציין שהרוב הלומדים בקורס הינם אנשים איכותיים מאוד, משכילים וסקרנים. רובם, כמובן, בעלי תואר ראשון או שני גם דוקטורט . 

אלו הם אנשים עם יכולות גבוהות מאוד באוריינות, ידע בשפות וידע כללי. 

לכן , ההיכרות המעמיקה עם המידענות משדרגת את יכולתם המקצועית. מוסיפה את הנתבך העסקי והמידעני שהופך אותם לאנשי מקצוע מהמדרגה הגבוהה ביותר. 

בכל קורס אני נהנית להכיר אנשים איכותיים ומעניינים, לעבור איתם את התהליך של הלמידה וללמוד מהם… 

ואחר כך להמשיך את הקשר המקצועי עימם בדרכים שונות. 

לי יש שיתופי פעולה מקצועיים עם הרבה מהסטודנטים שלמדו אצלי בקורס.

באופן טבעי נוצר קשר ואנו מכירים את היכולות האחד של השני, כך שאני יודעת מי יכול לבצע "מה". 

המעגלים המתרחבים בקורסים הללו משלבים אנשים חדשים לתעשיית המידע ואני מאמינה שאנו נמצאים בשלב שבו תהיה יותר ויותר דרישה לעבודה מידענית בארגונים. הרי יש הבדל בין עבודה חובבנית למקצועית. 

קישור למידע מאתר תפנית , האוניברסיטה הפתוחה: 

http://www.openu.ac.il/tafnitech/knowledge.html

מסלולי הכשרה מתקדמים

מאמרים נוספים: